Pogledajte bombu koja je oborila japanske kamikaze

Nizozemci su se opet mučili, kao i u susretu protiv Danske, pogotovo u prvom poluvremenu.

19.6.2010.
17:34

Durban. Gradski stadion. Sudac: Hector Baldassi (Argentina). Strijelac: 1:0 - Sneijder (53).

NIZOZEMSKA: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - De Jong, Van Bommel - Kuyt, Sneijder (od 83. Afellay), Van der Vaart (od 72. Elia) - Van Persie (od 88. Huntelaar).

JAPAN: Kawashima - Nagatomo, Nakazawa, Tulio, Komano - Hasebe (od 77. Okazaki), Matsui (od 64. Nakamura), Abe, Endo, Okubo (od 77. Tamado) - Honda.Nizozemska je u susretu 2. kola skupine E upisala drugu pobjedu na SP-u svladavši Japan s 1:0 te je zasjela na čelo ljestvice. Tulipani su, očekivano, dominirali terenom od samog početka dosadnjikave utakmice te prvi put stvorili gužvu pred japanskim golom u petoj minuti nakon kornera, no japanska obrana je lako otklonila opasnost.

Sneijder je u devetoj minuti iz slobodnog udarca pucao preko grede, dok je minutu kasnije Kuyt pokušao škaricama, no njegov udarac je blokiran.

Japanci su prvi put sramežljivo zaprijetili u 11. minuti, ali udarac Nagatoma nije pronašao cilj, dok je 'uspavanku' na terenu prekinuo Matsui tek u 37. minuti, no vratar Nizozemske Stekelenburg je ostao budan.

Nizozemska je u prvome dijelu susreta imala loptu u svojim nogama čak 69 posto vremena, no uputili su tek tri udarca, samo jedan u okvir suparničkih vrata. Japanci su se povukli i prijetili iz kontranapada, no na kraju prvog dijela su imali čak pet udaraca prema Stekelenburgu, no također samo jedan u okvir gola.

Nastavak je počeo obećavajuće i već nakon dvije minute se u prilici našao Van Persie, no japanska obrana je u posljednji čas otklonila opasnost. Nakon dugo mučenja, Oranje je uspjelo povesti u 53. minuti. Poslije dugačke akcije suigrača lopta je došla do Sneijdera, koji je svom snagom opalio s vrha šesnaesterca i ubioKawashimu na vratima. Lopta je japanskom vrataru prešla preko ruke i zakoprcala se u mreži.

Japanci su uzvratili u 55. minuti kada je Okuba pucao točno u nizozemskog vratara. U 70. su izveli brzi kontranapad kada je Komano povukao po desnoj strani i ubacio na drugu vratnicu na natrčalog Hondu, no Van der Wiel je ispred njega izbio loptu u korner.

Pet minuta prije kraja utakmice Nizozemska je imala najbolju priliku na utakmici. Afellay je krenuo sam prema Kawashimi, ali je japanski vratar sjajno ušao u njegov udarac i spriječio novi gol.

U 88. minuti su Tulipani opet imali dobru priliku. Ponovno je pred japanskim vratima bio Afellay, no Kawashima je i iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. U posljednjoj minuti susreta Japanci su imali priliku utakmice. Okazaki se odjednom našao pred Stekelenburgom, pucao je iz voleja, ali lopta je otišla malo iznad grede.

Nizozemci nakon dva kola imaju dvije pobjede i na pragu su plasmana u drugi krug natjecanja. U 3. kolu Nizozemska 24. lipnja igra protiv Kameruna.

Udarci: 9 - 10 Udarci izvan okvira: 4 - 7 Udarci u okvir: 5 - 3 Korneri: 4 - 5 Zaleđa: 2 - 1 Prekršaji: 18 - 11 Žuti kartoni: 1 - o Crveni kartoni: 0 - 0 Posjed lopte: 61 posto - 39 posto