u tri koraka /

Počinje rušenje bespravne gradnje!

Prve su na udaru Istarska i Splitsko-dalmatinska županija gdje je ilegalcima dan rok do kraja tjedna da objekte uklone sami. S Jadrana se bageri sele na kontinent, a do kraja godine planira se rušenje 60-ak bespravnih građevina.

18.9.2012.
18:25
VOYO logo

Ovog je Slovenca vikendica bez papira u istarskom naselju Peruški skupo stajala. "Sve sam ovdje kupio, materijal isto, ništa nismo uvozili. Sve smo pošteno platili, pošteno smo platili i zemlju. Sve smo radili kako treba ali nismo čekali na dozvolu, žao mi je", rekao je.

U četvrtak će je bageri sravniti sa zemljom. Ovo je jedna od prvih građevina koje se ruše, za početak u istarskim općinama Medulin i Marčana te u Milni na Braču. U idućih mjesec dana na red će ih doći još tridesetak. "Svaki tjedan, svaki mjesec, svaki dan je negdje ili pred rušenje ili rušenje", rekao je ministar graditeljstva Ivan Vrdoljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Država će se s bespravnom gradnjom obračunati u tri koraka. Prvo se ruše zgrade izvan građevinskog područja nastale nakon 21. lipnja prošle godine. Na proljeće će rušiti u zaštićenim područjima, da bi na kraju na red došli oni koji već imaju rješenje o rušenju, a do kraja godine ne podnesu zahtjev za legalizacijom. Prema takvima, tvrde, neće biti oprosta.

"Jedno rješenje će biti rušenje, a drugo rješenje će biti naknade koje su višestruko veće nego danas", rekla je zamjenica ministra graditeljstva Ana Mrak Taritaš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahtjeva za legalizacijom dosad je podneseno 15.000. Desetina ih je odobrena, a jedan će završit na državnom odvjetništvu!

"Čovjek je dostavio dokaz da je riječ o zgradi koja je napravljena prije 15.2.68., da mu je to izvještačio sudski vještak i da mu je o tome nadležni ured izdao uvjerenje. A kad dođete na licu mjeSta vidite da je riječ o novoj izgradnji", rekla je Mrak Taritaš.

Na rušenje će se iduće godine potrošiti čak 20 milijuna kuna. Ovaj Slovenac vikendicu će sruštiti o svom trošku, jer bi mu država inače to masno naplatila. "Samo uklanjanje jedne prosječne zgrade može koštati od 100 do 400 tisuća kuna", rekao je pomoćnik ministra za inspekcijske poslove Davorin Oršanić.

Tome treba dodati i naknadu za deponiranje otpada od još 200.000 kuna. Tako su oni, koji su zaobilazeći zakon htjeli uštedjeti, na kraju loše prošli. Opet se pokazalo da je najskuplja gradnja - ona bespravna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo