zatvoreno za javnost /

Počelo suđenje za havariju na talijanskom Titanicu

Image

Prvo istražno ročište na suđenju za nesreću kruzera Costa Concordije počelo je u subotu u Grossetu, a bit će zatvoreno za javnost. Glavni pretpostavljeni krivac za katastrofu, kapetan Francesco Schettino, nije došao na sud.

3.3.2012.
14:09
VOYO logo

Prvo istražno ročište tijekom kojega će biti otvorena crna kutija kruzera Coste Concordije i trebale bi biti razjašnjene okolnosti njezina brodoloma počelo je u subotu u Grossetu pred više stotina odvjetnika, stručnjaka i preživjelih iz nesreće 13. siječnja kod otoka Giglia, u kojem su 32 osobe poginule ili nestale.

Toskanski grad Grosseto preplavljen je talijanskim i stranim medijima. Četvrt oko gradskog kazališta, gdje se ročište održava iza zatvorenih vrata, okružena je policijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni pretpostavljeni krivac za katastrofu, kapetan Francesco Schettino nije prisutan. Njegov odvjetnik Bruno Leporatti rekao je da nema potrebe da osramnoćeni kapetan napušta svoj rodni grad Meta di Sorrento pokraj Napulja, gdje je u kućnom pritvoru, kako bi nazočio saslušanju. "A s obzirom na ozračje stvoreno oko njega, vjerojatno bi to bilo i malo opasno", rekao je.

Ukupno je pod sumnjom devet zaposlenika kompanije Costa Crociere u okviru istrage za ubojstvo iz nehaja, brodolom i propuste u suradnji s lučkim vlastima. Kapetana se još tereti i za napuštanje broda dok je evakuacija putnika bila u tijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na saslušanju će biti oko 70 odvjetnika i njihovih timova koji zastupaju preživjele i članove obitelji žrtava brodoloma. Suci će saslušati svjedoke i ispitati brojne vještake koji bi trebali razjasniti okolnosti nesreće. Tako bi se trebale utvrditi proporcije odgovornosti i krivnje osoba pod istragom.

Među 4229 osoba koje je prevozila Costa Concordija, 3200 bili su turisti 60 različitih nacionalnosti, među njima i Hrvati, a preostali su bili članovi posade. Brod je nasukan na stijenu, a iz mora su izvučena tijela 25 poginulih, dok se sedam osoba smatra nestalima.

Brodolomci su podnijeli tužbe u Italiji, Francuskoj i Sjedinjenim Državama protiv vlasnika broda koji je do 31. ožujka produljio putnicima rok da se odluče hoće li primiti odštetu od 11.000 eura po sobi uvećan za troškove krstarenja, liječenja i povratak u domovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo