Tjedan nastave, a tjedan prakse odlična je kombinacija za srednjoškolca Matiju. Zanimanje elektroinstalater - nije slučajno odabrao.
''Tata mi se bavi tim zanimanjem pa su me oduvijek zanimale žice po zgradama i takve stvari, svidjelo mi se pa sam odlučio otići u tu školu'', rekao je Matija, koji smatra da će kad završi školu, lako naći posao, baš kao i Ivan.
''Kad završim školu mislim se i dalje time baviti i nastavit raditi u firmi. Posao je veoma dobar i može se dobro zaraditi'', zadovoljno je prokomentirao Ivan.
Većini je to nedovoljna motivacija. Ove godine u elektroinstalatere žele rijetki, u ovoj školi ostalo je slobodnih 16 mjesta. Ne pomaže ni poticaj od 900 kuna na mjesec.
No nije to jedino zanimanje koje učenici izbjegavaju. Od 6610 slobodnih mjesta na jesenskom roku, pri vrhu ljestvice najnepopularnijih su i autolimar, mesar, stolar, cvjećar i konobar.
U ministarstvu kažu da je ranije trebalo napraviti smisleniju mrežu strukovnih programa.
''Ono što mi namjeravamo učiniti, a to je najavio i ministar Mornar – krenuti u jednu strukturnu reformu prije svega osuvremenjivanjem strukovnih programa koje bi trebali dati učenicima kompetencije koje će omogućiti da budu konkuretniji na tržištu i da nađu posao'', najavila je Sabina Glasovac, pomoćnica ministra obrazovanja.
Sinidikati kažu - problem se manje tiče školskog programa, a više stanja u državi.
Predsjednik Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Željko Stipić ističe: ''U ovoj zemlji malo – pomalo obrtništvo nestaje i naravno da takva zanimanja nemaju velikog smisla u zemlji koja se odrekla svog obrtništva.''
Uz osmaše koji tek imaju popravne ispite, ostalo je 1405 onih koji ni uz 6 izbora na ljetnim rokovima, nisu upisali ništa. Mnogi će sada morati odabrati ono što im se ne sviđa.