Tisuće Mađara prosvjedovale su u nedjelju zbog najavljenog novog poreza na podatkovni promet na internetu koji će, kako se pribojavaju, ne samo povećati ukupno porezno opterećenje, nego i ograničiti temeljna demokratska prava i slobode.
Vlada Viktora Orbana koju mnogi optužuju za nedemokratske mjere, u utorak je predstavila plan novog poreza. Nacrt poreznog zakona predviđa da pružatelji internetskih usluga plaćaju porez od 150 forinta (3,74 kn) za gigabajt podatkovnog prometa.
Skup u nedjelju organizirala je skupina s Facebooka koja ima više od 210 tisuća pristalica. Prosvjednici, a neke lokalne internetske stranice procjenjuju da ih je bilo više od deset tisuća, okupili su se pred ministarstvom gospodarstva.
"Taj potez slijedi nakon vala neugodnih Orbanovih protudemokratskih mjera koje Mađarsku guraju sve dalje od Europe", kažu u priopćenju za javnost organizatori skupa nazvanog "100.000 protiv internetskog poreza".
"Ta će mjera narušiti pravo pristupa internetu, produbiti
digitalni jaz između ekonomski snažnijeg i slabijeg sloja
mađarskoga društva te ograničiti pristup internetu siromašnim
školama i sveučilištima", dodali su.
U jednome trenutku prosvjednici su podignuli mobitele i osvijetlili trg pred ministarstvom, a zatim su hodali do budimpeštanskoga Trga heroja. Neki su otišli i do obližnjega sjedišta Orbanove stranke Fidesza i bacali stare dijelove računala na zgradu te razbili neke prozore, objavio je lokalni internetski portal Index.hu.
Organizatori su vladi dali 48 sati da povuče sporni prijedlog zakona i zaprijetili novim prosvjedima u utorak.
Fidesz je u priopćenju u nedjelju objavio kako će u ponedjeljak u parlamentu podnijeti amandman na taj zakon i odrediti maksimalan iznos koji bi plaćali pojedinci. Po tome priopćenju, mjesečni iznos bio bi ograničen na 700 forinta (17,40 kn), a pružatelji internetskih usluga plaćali bi porez. No neki prosvjednici kažu da je novi porez utjelovljenje vladine pogrešne gospodarske politike. "To bi za nas bio dvostruki porez jer ja sam već platio veoma visoki PDV kad sam kupio uređaje, računalo i router", kaže Atilla Sos, 43-godišnji sudionik prosvjeda na koji je doveo i obitelj.