ZAGREB - Saborski zastupnik HDZ-a DavorinMlakar i predsjednica stranačkog Odbora za lokalnu, područnu (regionalnu) samoupravu JosipaRimac optužili su danas Vladu da je ploče s dvojezičnim natpisima u Vukovaru postavila u krivo vrijeme i protivno odredbama Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.
"Događaji u Vukovaru pokazuju da Vlada, skrivajući probleme s EU i Europskom komisijom oko izmjena Zakona o pravnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama EU i katastrofalnu gospodarsku situaciju, usmjerava pažnju javnosti na nešto sasvim drugo", ustvrdio je Mlakar na konferenciji za novinare.
Vlada se koristi svim mogućim sredstvima da dodatno iziritira hrvatsku javnost jer su svi, osim premijera ZoranaMilanovića, svjesni da je ovaj način primjene Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina protivan interesima hrvatske većine i srpske nacionalne manjine u Vukovaru, naglasio je Mlakar, koji je bio i ministar uprave u bivšoj Vladi.
Istaknuo je kako Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina treba razumijeti u cjelosti te je pročitao članak 8 tog zakona po kojem se "prava i slobode pripadnika nacionalnih manjina moraju tumačiti i primjenjivati sa svrhom poštivanja pripadnika nacionalnih manjina i hrvatskog naroda, razvijanja razumijevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među njima".
Josipa Rimac drži da Gradskom vijeću Vukovara treba dopustiti da svoj Statut uskladi s onim što sada Vukovarci žele. "Vukovarcima i vukovarskom Gradskom vijeću trebali bi prepustiti da odluče hoće li imati dvojezične table ili ne i poštivati njihovu odluku", kazala je.
Na novinarsko pitanje zašto su sada promijenili mišljenje, jer je prošla Vlada rušila niz lokalnih statuta koji nisu bili usklađeni s Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina, Mlakar je ustvrdio kako ni u čemu nisu promijenili mišljenje, već su provodili taj zakon, za što se i danas zalažu.
"Vlada je 2009. intervenirala u svim jedinicama lokalne samouprave koje u svojim statutima nisu upisale, a bile su dužne po zakonu, odredbu da u svojim predstavničkim tijelima izvršne vlasti moraju imati pripadnike nacionalne manjine", kazao je Mlakar.
Podsjetio je da 2009. godine srpska manjina u Vukovaru nije imala dovoljan broj predstavnika kako bi mogla ostvariti pravo na službenu uporabu jezika i pisma.
Mlakar je rekao da manjinska prava čine splet prava (npr. pravo na službenu uporabu jezika i pisma kada se obraća tijelima državne uprave i samouprave, školovanje i sl.), a u Vukovaru je ostalo nerješeno samo pitanje natpisnih ploča na institucijama i imena općina i ulica. Zalažemo se da se i to statutom uredi, rekao je.
Mlakar je upozorio da je još uvijek na snazi Zakon o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina iz 2002. godine, po kojem je pravo na službenu uporabu jezika zajamčeno samo manjinama koje imaju više od 50 posto stanovnika u određenoj jedinici.
Upitan hoće li HDZ u Hrvatskom saboru podržati izmjene Zakona o pravnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama EU, koje je predložila nezavisna zastupnica Jadranka Kosor, Mlakar je ponovio da je HDZ izričito protiv tog zakona.
"Taj zakon je napravio nesagledive štete Hrvatskoj. Zarobljenici smo taštine samo jednog čovjeka i samo jednom čovjeku u cijeloj zemlji nije jasno koliko taj zakon šteti Republici Hrvatskoj", naglasio je Mlakar misleći pritom na Milanovića.