U Osijeku postoji jedan od laboratorija gdje će se ispitati kvaliteta osječkog plina, a drugi je INA-in. Šef tvrtke koja skupo naplaćuje grijanje Osječanima, poručuje da su na dodatnu analizu plin poslali samo da otklone sve sumnje.
"Nema potrebe da budemo neurozni, kada dobijemo te nalaze onda ćemo sjesti za stol pa ćemo razgovarati o svemu", rekao je Nikola Liović, director HEP Plina u Osijeku.
A to bi trebalo biti za 10 do 15 dana, no već sad voditeljica privatnog laboratorija koji će provoditi analizu upozorava – kvaliteta je relativna stvar.
On propisuje maksimalne i minimalne parametre, no uz to što se okvirno određuju standardi, u opskrbi građana plinom postoji i veći problem.
"Nije pod nadzorom jer zakonska regulativa ne postoji koja bi definirala da je distrubuter dužan kontrolirati od strane neovisnog laboratorija plin", pojasnila je Jadranka Kos iz Zavoda za ispitivanje kvalitete.
Ipak, sav plin koji se uvozi u Hrvatsku kontrolira se redovito - uvjeravaju u Plinacrou.
Veći su računi Osječana, tvrde, zbog hladnog prosinca.
Inspektora, koji bi kontrolirali kvalitetu plina, nema. Za regulatornu agenciju to nije sporno.
"Što se tiče građana koji sumnjaju na kvalitetu plina, oni se trebaju obratiti operateru na koji su priključeni", rekao je Tomislav Benčić iz HERA-e.
Plin, koji je poslan na analizu, možda i bude dovoljno kvalitetan, no kako onoga iz prosinca više nema, nema ni mogućnosti retroaktivnog testiranja, pa je osječka situacija dobar primjer zašto su uistinu potrebni nezavisni inspektori koji mogu reagirati odmah.