KAIRO - Slike nesebičnog jedinstva prosvjednika i dalje stižu s egipatskih ulica. U drugim dijelovima svijeta nezamislivo jedinstvo kršćana i muslimana je svakim danom sve izraženije. Koptski vjernici su u nedjelju održali misu na otvorenom, a u molitvama su još jednom izrazili potporu zajedničkom cilju - rušenju Hosnija Mubaraka. Neki od prosvjednika su nosili transparente na kojima su nacrtani sjedinjeni simboli - polumjesec i križ, što bi u drugim dijelovima svijeta najvjerojatnije izazvalo bijes.
Hosni Mubarak još uvijek odolijeva prosvjednicima, a navodno ga u tome podržavaju i njegovi američki partneri. Među zapadnim saveznicima se, naime, pojavila bojazan da bi u Egiptu mogle ojačati ekstremne muslimanske skupine koje je Mubarak dosad držao pod kontrolom. Iz američke obavještajne zajednice su stigle poruke da je suradnja Mubarakove vlade bila ključna za borbu protiv Al-Qaide.
Profesor političkih znanosti Notre Dame, Michael Desch, otkriva i da su egipatske tajne službe za Amerikance odrađivale brojne prljave poslove.
"Pitanje je bi li neka druga vlada osim Mubarakove bila kooperativna, mislim da je odgovor vjerojatno ne", pojašnjava Detsch.
No, egipatski oporbeni čelnik Mohamed ElBaradei izjavio je da bi eventualna potpora Sjedinjenih Država egipatskom predsjedniku Hosniju Mubaraku ili njegovu zamjeniku Omaru Sulejmanu za vođenje tranzicijske vlade bila "veliki udarac" i upozorio da bi prosvjedi u Egiptu mogli postati još "gori".
"Ako je to točno... to bi bio veliki udarac. To bi se sručilo kao olovo na glavu prosvjednika", rekao je ElBaradei.
Washington je u subotu dao naznačiti da želi uredan prijenos vlasti u Egiptu, što bi značilo da podržava Mubarakov ostanak na vlasti do isteka mandata u rujnu.
Vlasti pak pokušavaju vratiti život u normalu, a u nedjelju su u središtu Kaira opet otvorene brojne trgovine pa čak i banke.