U borbu s divljim odlagalištima otpada šumari kreću naoružani GPS uređajima ali i pametnim telefonima. Svaka će pomoć dobro doći jer samo na 250 hektara o kojima se brine Davorin, smeće je teško i prebrojati.
"Količina s kojom ja baratam je između 500 i tisuću kubika, da li komunalnog, da li glomaznog da li više vrsta pa možda i kemijskog otpada", kaže Davorin Sila, revirnik na području šumarije Velika Gorica.
Da ga se u prirodi lakše locira, a onda i riješi, pomaže već svakodnevna tehnologija. Jednostavna aplikacija za kartiranje otpada besplatna je i dostupna svima.
No, i građani mogu pomoći. Običnom fotografijom i GPS kordinatama iz mobitela mogu prijaviti odlagališta koja pronađu. Fotografija se automatski pojavljuje na karti gdje je moguće upisati i konkretnije detalje o vrsti otpada.
"Običnim građanima je pomoću ove akcije vrlo jednostavno to pokazati, ne moraju zvati nikakav broj, nikoga tužiti ili razgovarati, jednostavno uslikaju, podignu fotografiju i ukoliko ova akcija zaživi imat će efekta", rekao je Marko Doko, geodet u Hrvatskim šumama
Kartiranje otpada samo je prvi korak u kampanji Zelena čistka, originalno međunarodnog projekta koji u Hrvatskoj organizira ekološka udruga Žmergo. Njima su se pridružile i Hrvatske šume kako bi u travnju zajedno s građanima krenuli u pravu akciju.
"Najveća pomoć će nam biti da se svi okupe 21. travnja na Dan planeta Zemlja kada će se održati veliko čišćenje tih odlagališta otpada", rekla je Ana Juričić Musa, glasnogovornica Hrvatskih šuma
To je važno jer su u istoj akciji estonski volonteri očistili 10 tisuća tona otpada za samo 5 sati. Državi bi za isti posao bile potrebne 3 godine uz trošak od 22 milijuna eura.