'Pametna majica' puni bateriju vašeg mobitela

Majica koja bi mogla napajati mobitele, tablete i druge uređaje je odjeća budućnosti.

3.7.2012.
11:41
VOYO logo

Istraživanje koje su provela dva inženjera na Sveučilištu u Južnoj Karolini pokazalo je da modificirana majica (T-shirt) koju smo kupili u trgovini može biti pretvorena u tkaninu koja djeluje kao superkondenzator i pohraniti električnu energiju.

"Slaganjem ovih superkondenzatora trebao bismo biti u mogućnosti napajati prijenosne elektroničke uređaje kao što su mobiteli", rekao je Xiaodong Li, jedan od inženjera koji su radili na "majici budućnosti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi odjeću nosimo svaki dan", dodao je. "Jednog dana, naše pamučne majice mogle bi imati više funkcija."

Li i njegov kolega u laboratoriju Lihong Bao, kupili su pamučnu majicu u jednoj lokalnoj trgovini. Natopili su je fluoridom, osušili je, a zatim ispekli u pećnici bez kisika, kako bi spriječili da se majica zapali i da ne izgori. Unatoč pečenju, tkanina je ostala fleksibilna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživači su pregledali tako pečenu majicu i otkrili da su se pamučna vlakna pretvorila u aktivni ugljen, sličan ugljiku iz vode i filterima zraka. Također su pronašli da tkanina s aktivnim ugljikom može pohraniti električni naboj kao kondenzator - električnu komponentu koja se nalazi u većini naših uređaja.

Kako bi poboljšali sposobnost pohrane električne energije, znanstvenici su majicu obložili slojem mangan oksida debljine jednog nanometra što je oko 1/1000-ti dio debljine ljudske kose. Druga analiza pokazala je ovim znanstvenicima da mangan oksidom obložena tkanina djeluje kao još učinkovitiji kondenzator nego sam "tostirani" pamuk.

"To je kreiralo stabilni, visokoučinkoviti superkondenzator", rekao je Li.

Tkanina kondenzator može se puniti i isprazniti tisuće puta, a izgubiti će pritom samo oko 5 posto u svojim performansama", otkrili su Li i Bao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, ova metoda je izuzetno jeftina i ekološki prihvatljiva jer se u okolinu ne ispuštaju nikakve štetne kemikalije.

Ovaj laboratorij u Južnoj Karolini je samo jedan od mnogih širom svijeta u kojima se danas radi na stvaranju elektroničke tkanine koja bi mogla poslužiti kao uređaj. Znanstvenici su dosada već demonstrirali "pametnu odjeću" koja svira glazbu, kontrolira ostale uređaje ili pak nadzire zdravlje ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo