burna rasprava u saboru /

Pale i prve ponude: 'Zašto mi ne bismo sklopile životno partnerstvo?'

Ministar uprave Arsen Bauk rekao je danas kako je postojanje zajednica istospolnih partnera hrvatska realnost te prijedlog Zakona o životnom partnerstvu samo uređuje već postojeće stanje, dok oporba tvrdi kako se tim zakonom nastoje zaobići rezultati referenduma o ustavnoj definiciji braka.

27.2.2014.
9:30
VOYO logo

Na današnjem zasjedanju u Hrvatskom saboru zastupnici razmatraju prijedlog Zakona o životnom partnerstvu, kojim se istospolnim partnerima omogućuje sklapanje životnog partnerstva pred državnim tijelom i upis te zajednice u registar životnog partnerstva.

HDZ-ovac Dujomir Marasović oštro se obrušio na prijedlog zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Homoseksualaca ima jednako u svim strankama. Ne zanima nas tko se s kim šeće Zrinjevcem, tko se s kim seksa, ali vi na mala vrata želite  dozvoliti posvojenje djece. Nitko nema pravo Bozanića zvati homofobom, niti ikoga drugog tako zvat. Takvi ljudi su siledžije", kazao Marasović pritom ne uvidjevši svoje dvostruke kriterije i diskriminatorni ton svojih riječi.

Ivan Šimunović iz HSP-a dr. Ante Starčević poručio je kako je riječ o ideološkom zakonu koji se 'kosri s voljom naroda izrečenom na referendumu 1. prosinca'.

Laburist Branko Vukšić istaknuo je kako nije riječ o ideološkoj raspravi jer se ovim zakonom ne ugrožavaju prava heteroseksualaca.

"Ovaj zakon je dobar iskorak", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

'Zakon bi trebao biti još progresivniji'

Gordana Sobol istaknula je da su za SDP 'bračna i istospolna zajednica jedno te isto, jednako su vazne i trebaju imati ista prava'.

SDP-ovac Šime Lučin je otišao i korak dalje, kao i Mirela Holy, te zatražio još progresivniji zakon.

"Ne slažem se jer istospolni parovi ne mogu usvajati djecu. Poznajem gay parove koji i sada žive s djecom i odgajaju ih. Trebalo je i ovim zakonom omogućiti posvajanje djece", rekao je.

"Kad govorimo o prirodnosti, je li prirodna transfuzija, presađivanje organa? Nekakva prirodnost često nema veze s moralom", dodala je Ingrid Antičević Marinović.

Narodnjak Igor Kolman naglasio je kako ovaj zakon nema veze s referendumom, ali 'oni koji se sad pozivaju na to pokazuju da smo imali pravo kad smo upozoravali da imaju skrivene namjere'.

Povratak ideologijama

Željko Reiner iz HDZ-a pozivao se na istraživanja u stilu Judith Reisman.

"Istraživanja pokazuju negativan utjecaj na djecu homoseksualaca. Ja znam za neka koja pokazuju da više traže socijalnu pomoć, imaju nižu razinu izobrazbe",  rekao je.

Sa svojim stranačkim kolegom se složio i Dujomir Marsović.

"Vi nama govorite da smo mi zadrti, konzervativni kada govorimo o utjecaju odrastanja u homoseksualnim obiteljima. To je posljedica vašeg ideološkog, boljševičkog, totalitarnog, komunističkog mentaliteta s kojim još niste raskrstili", skrenuo je Marasović s teme.

Sobol mu je uzvratila da o tome razgovara sa svojim predsjednikom stranke Tomislavom Karamarkom koji 'nas u svojim istupima želi vratiti u totalitarizam'.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Aktivistkinje napustile sabornicu

Predstavnice LGBT udruga pratile su cijelu sjednicu iz galerije. Međutim, kada su pokušale razviti transparent na kojem je pisalo 'Jednaka prava za sve obitelji', spriječila ih je saborska straža.

Aktivistkinje su zatim napustile sabornicu. Inače, SDP-ovci nose bedževe duginih boja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bilo je u raspravi diskriminatornih momenata. Mi smatramo da se novi zakon uopće ne treba donositi nego se naša prava trebaju integrirat u Obiteljski zakon. Ovaj zakon ide u kompromis, a s ljudskim pravima nema kompromisa", poručila je Sanja Juras iz lezbijske grupe Kontra.

Međutim, ministar Bauk ima drugačije mišljenje.

"Kompromis je dobra stvar, u javnoj smo raspravi komunicirali to s LGBT udrugama", rekao je Bauk.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

'Tko je otac, a tko majka - Šime ili Nenad?'

Bauk je potom umirivao HDZ-ovog zastupnika DarkaMilinovića kojeg je mučilo tko bi mališanu kojeg posvoje Šime i Nenad bio otac, a tko majka, opetovano mu ponovivši kako Zakon o životnom partnerstvu ne dopušta posvajanje djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na indirektan način sutra omogućavate posvajanje djece istospolnim parovima, optuživao je danas Milinović vladajuće u saborskoj raspravi o Zakonu o životnom partnerstvu, zapitavši ih razmišljaju li oni uopće o djeci.

"Uzmimo sada primjer - Šime i Nenad posvoje dijete, ono krene u vrtić, tamo razgovara sa svojim vršnjacima o tome tko mu je mama, i u tom trenutku ostaje zapanjeno bez odgovora", rekao je Milinović.

"Što će dijete učiniti - otići kući i pitati Šimu i Nenada tko je mama, a tko je tata? Kako takva situacija utječe na psihofizički razvoj djeteta", pitao se Milinović.

Niti jedna zakonska odredba ne dopušta bilo kojoj dvojici muškaraca ili dvama ženama u bilo kakvoj vezi da posvoje dijete i da mu budu roditelji. I ne znam tko bi bio otac, a tko majka, uzvratio mu je Bauk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, pojasnio je Milinoviću što predloženi zakon Šimi i Nenadu dozvoljava, ako su već imali dijete prije stupanja u životno partnerstvo.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

"Omogućava Nenadu, ako Šime umre, ili Šimi, ako Nenad umre, da se nastavi brinuti za Nenadovo, odnosno Šimino dijete", pojašnjavao je Bauk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovim zakonom mi štitimo neka prava, to je istina, ali o djeci ne vodimo apsolutno nikakvu brigu", ustrajao je Milinović.

U Saboru pale prve ponude

Zakon o životnom partnerstvu, koji u Saboru danas prolazi prvo čitanje, kako se čini već daje prve rezultate.

Tako bi se moglo zaključiti iz istupa HNS-ove SonjeKoenig i HDZ-ove ĐurđiceSumrak, koje su izjavile da bi kao heteroseksualke rado sklopile životno partnerstvo, kad bi zakon to omogućavao i njima, a ne samo homoseksualcima.

"Ljubav je ljubav, bez obzira vole li se Željko i Josip, Sonja i Đurđica ili Sonja i Zvonko. Ali, u našoj zemlji Sonja ne može naslijediti Đurđičin stan, iako su cijeli život provele zajedno, dijeleći i dobro i zlo. U slučaju Đurđičine bolesti, ne može uzeti bolovanje ili odlučiti o njezinoj terapiji, a da ne govorimo o cijelom nizu mirovinskih prava", kazala je Koenig, pogledavši pritom prema mjestu na kojem sjedi Đurđica Sumrak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Založila se da se sklapanje životnog partnerstva omogući svima, bez obzira na seksualnu orjentaciju.

"Da se moj sin oženi i ostavi me i vas ostavi vaše dijete, zašto ne? Pa mi ćemo se jedna za drugu brinuti, ali to ne znači da smo istospolne, to ne znači ništa drugo", odgovorila joj je Sumrak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S tim je suglasna i Koenig. "Da, kolegice Đurđice, stvarno, ako bih voljela da se netko brine za mene, to ste svakako vi", poručila je HDZ-ovoj zastupnici.

Što donosi Zakon o životnom partnerstvu?

Podsjetimo, ovim zakonom definiraju se i prava i obveze koje proizlaze iz životnog partnerstva. Zakon će regulirati i odnose vezane uz djecu ukoliko žive u obiteljskoj zajednici istospolnih partnera, no za istospolne parove nije predviđena mogućnost posvajanja djece.

Preciznije, Zakonom o životnom partnerstvu se istospolnim partnerima omogućava sklapanje životnog partnerstva pred državnim tijelom i upis istog u registar životnog partnerstva, koji vode matični uredi.

Zakon regulira i odnose vezane uz djecu ako žive u obiteljskoj zajednici istospolnih partnera, vodeći se interesom zaštite djeteta (pravo na suodlučivanje u pitanjima svakodnevnog života, uzdržavanje djeteta, samostalno odlučivanje u važnim životnim situacijama, donošenja odluka u vezi s djecom, ostvarivanje roditeljske skrbi životnog partnera).

Razlike koje postoje između istospolnih i heteroseksualnih zajednica u pogledu prava odnose se prvenstveno na položaj djece te se ne predviđa mogućnost posvajanja djece za životne partnere, ali je, uvažavajući činjenicu da istospolne zajednice s djecom postoje, predviđena mogućnost stjecanja prava skrbi životnog partnera nad djetetom drugog životnog partnera. Odluku o stjecanju skrbi donosio bi sud isključivo temeljem zaštite i promicanja dobrobiti djeteta. Na ovaj način istospolni partneri dovode se u poredbeni položaj koji u bračnim zajednicama imaju maćeha ili očuh.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo