Ministarstvo zdravlja krajem prošle godine izradilo je normative za prehranu u osnovnim školama. Svakoga dana osnovnoškolci bi trebali jesti meso, mlijeko, voće, povrće i žitarice, do dvaput tjedno ribu, a najmanje masno i slatko.
Djeca trebaju naučiti zdravo se hraniti od najranijih dana, jer ih sve više boluje od viška kilograma. Čak 20 posto ih je pretilo. "Vrlo često ne doručkuju u međuobroku, jedu sve ono što je ponuđeno u pekarama, a obrok rijetko imaju jer roditelji istinski ne stignu napraviti kvalitetan obrok", rekla je Sonja Njunjić iz Udruge za prevenciju prekomjerne tjelesne težine.
Upravo na ovakve odgovore najčešće nailaze u Udruzi, koja kroz zdravstveni odgoj u školama provodi edukaciju o zdravoj prehrani.
Jedna od novosti koja bi trebala pomoći u borbi sa suvišnim kilogramima je i otvaranje dnevne bolnice za djecu s prekomjernom težinom, koja se na zagrebačkom Rebru otvara idućeg mjeseca.
Psiholozi savjetuju - djeci se hranu ne smije zabranjivati, ali ih na zdravo treba privikavati odmalena. "Treba napraviti nešto što će izgledati dovoljno lijepo, naviknuti ih dovoljno rano na taj okus i oni će to prihvatiti", rekla je psihologinja IvanaSabol.
Kažu, brže će je prihvatiti, ako će o njoj razgovarati.
Stvaranjem zdravih navika smanjuje se i rizik od bolesti, pa je uz malo truda i tjelesne aktivnosti dobar uspjeh zajamčen.