Otkriven najveći niz hakerskih napada ikada

3.8.2011.
17:51
VOYO logo

Sigurnosni stručnjaci tvrtke McAfee otkrili su najveći niz kibernetičkih napada ikad zabilježen, a prema prvim podacima vjeruje se da iza njih stoji jedan "državni akter", međutim nisu ga željeli imenovati. Stručnjaci koji su vidjeli McAfeejev izvještaj kažu kako svi dokazi upućuju na Kinu, jer je, između ostalog, ona jedina od azijskih država čije tvrtke i institucije nisu napadnute.

Na dugome popisu žrtava petogodišnje kampanje su vlade i državne institucije iz Sjedinjenih Država, Tajvana, Indije, Južne Koreje, Vijetnama i Kanade, zatim UN, Savez zemalja jugoistočne Azije (ASEAN), Međunarodni olimpijski odbor (IOC), Svjetska antidopinška agencija te niz tvrtki različitih profila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako piše Wall Street Journal, hakeri su proveli "koordiniranu, tajnu i ciljanu" akciju cyber špijunaže protiv najvećih zapadnih energetskih tvrtki. Mnoge od tvrtki zasad nisu imenovane jer su mnoge od njih klijenti McAfeeja.

Hakeri su se dokopali vrlo osjetljivih internih dokumenata, kao što su vlasničke informacije o operacijama vađenja nafte i plina, financiranje projekata i natječajne dokumentacije. Ovakav oblik gospodarske špijunaže korporativni svijet je digao na noge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju UN-a hakeri su upali u kompjutorski sustav njegova tajništva u Ženevi 2008. godine, skrivali se ondje gotovo dvije godine i tiho češljali tajne podatke, navodi se u priopćenju McAfeeja.

"I dalje je otvoreno što će se dogoditi sa svim tim podacima", rekao je za ReutersDmitri Alperovitch, potpredsjednik tvrtke McAfee.

"Ako se samo dio njih iskoristi za izradu boljih i konkurentnijih proizvoda ili da bi se porazio konkurent u ključnim pregovorima, taj će gubitak biti ogromna gospodarska prijetnja."

Rekao je da su sigurnosni stručnjaci mogli pratiti trag od napadnutih tvrtki prema internetskim adresama u Pekingu. Hakerski alati koji su korišteni u napadu uglavnom su kineskog podrijetla, a napadači čak nisu ni poduzeli potrebne korake kako bi prikrili tragove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Wang Baodong, glasnogovornik kineske ambasade u Washingtonu, izjavio je da nema nikakvih saznanja o McAfeejevom izvješću, ali je istaknuo da su u posljednje vrijeme optužbe protiv kineskih hakera podignute neopravdano.

"Kina ima vrlo stroge zakone protiv hakerskih aktivnosti, a također je i žrtva takvih aktivnosti", istaknuo je Baodong.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci: arti-201104270172006 arti-201105030121006 arti-201106100610006 arti-201107040296006 arti-201106160286006 arti-201107060396006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo