Haktivistička skupina Anonymous objavila je u subotu da je napala internetsku stranicu Povjerenstva za presude američke vlade kako bi se osvetila za smrt AaronaSwartza, informatičkog genija i zagovornika slobodnog korištenja interneta koji je počinio samoubojstvo sredinom siječnja.
U videosnimci objavljenoj na YouTubeu, Anonymousi su obećali da će objaviti vladine podatke prikupljene na stranici povjerenstva, neovisne agencije ministarstva pravosuđa koja preispituje presude, u koju je očito provaljeno u subotu ujutro.
Anonymousi su zaprijetili da će objaviti ključeve za šifriranje spisa, što bi moglo zadati teškoće sucima i drugim saveznim zaposlenicima, rekavši da je napad prosvjed protiv nepravednog postupanja ministarstva pravosuđa prema Aaronu Swartzu.
Swartz, informatički genij koji je imao tek 14 godina kada je sudjelovao u razvoju formata RSS i koji je bio i suosnivač društvene mreže Reddit, objesio se sredinom siječnja u svom domu u New Yorku u 26. godini.
Za presnimavanje više milijuna književnih i znanstvenih natuknica iz informatičke arhive dostupne samo uz pretplatu (JSTOR) pomoću računala sakrivenog u ormaru uglednog istraživačkog sveučilišta u Massachusettsu (MIT) mogao je dobiti 35 godina zatvora i globu od milijun dolara.
Anonymous u svom videu osuđuje "uključivanje FBI-ja" i "pretjerani progon" pravosudnih tijela koji je prouzročio tragediju Aarona Swartza i drugih aktivista. Dodaju da su ušli u više informatičkih mreža američke vlade i presnimili tajne podatke koje mogu objaviti.
Uspoređujući podatke s nuklearnim oružjem, Anonymousi ističu da su pribavili "dovoljno nuklearne opreme za izradu oružja s više bojnih glava". Tvrdi da su kadri napasti ministarstvo pravosuđa i vladine agencije koje ugrožavaju slobodu pojedinca.
FBI je u priopćenju rekao da je poveo kriminalističku istragu o tom napadu za koji je doznao neposredno nakon njegova izvršenja.
Skupina je priznala odgovornost za informatičke napade diljem svijeta, napose na bankovne mrežne stranice MasterCarda i Vise, na američko ministarstvo pravosuđa te na tunisku i jemensku vladu.