EKMO - najmoderniji uređaj za potporu životnim funkcijama ili jednostavnije zamjensko srce i pluća!
"Kocka je zapravo umjetna pluća, takozvani oksigentor gdje se ugljični dioksid odvodi od pacijenta, a krug je umjetno srce, pumpa koja pumpa krv", pojasnio je BojanBiočina, predstojnik Klinike za kardijalnu kirurgiju KBC-a Zagreb.
Pacijenticu koja u zagrebačkom KBC-u čeka novo srce EKMO već dva dana održava na životu!
"Srce sad kod tog pacijenta nešto radi samo, ali imali smo pacijenata kod kojih srce ništa nije radilo! Znači može potpunu potrebu organizma preuzeti ovaj aparat", rekao je Biočina.
Hrvatska je dosad imala četiri takva uređaja, a Ministarstvo zdravlja nabavilo ih je još 35 i to po cijeni od 37 milijuna kuna. Ako je sustav i dosad funkcionirao je li doista trebalo gotovo deset puta više? Za ministra zdravlja nema sumnje.
"Kupili smo točno onoliko koliko treba, koliko treba struka i koliko ona misli da treba za nas 4 i 5 milijuna Hrvata", rekao je RajkoOstojić.
No struka se ne slaže u potpunosti. Liječnici s kojima smo razgovarali, a koji nisu htjeli pred kamere, tvrde da razvijenije zemlje funkcioniraju s mnogo manje uređaja od nas te poručuju da se novac mogao uložiti u nešto drugo. U zagrebačkom KBC-u na dostupnih šest uređaja ove je godine bilo priključeno 13 pacijenata, pa se pitaju zašto se primjerice nisu smanjile liste čekanja za kemoterapiju.
"Zasigurno se nije moglo manje, dakle to je napravilo stručno povjerenstvo! Zašto bi građani Zagreba imali pravo na EKMO aparat u slučaju gripe, a ne bi imali u Splitu, Rijeci i Osijeku. Dakle to je jedan odličan nacionalni program spašavanja ljudskih života", kaže Ostojić.
Proizvođač EKMA zagrebačkom KBC-u i infektivnoj klinici ponudio je da budu regionalni referentni centar za edukaciju za cijelu Jugoistočnu Europu!
"Mi se borimo za napredak u struci, naravno nove tehnologije dolaze iz dana u dan, one su uspješne i nisu besplatne", kaže Biočina.
No ostaje pitanje je li novac mogao i bolje utrošiti?