Konvencija je izborna, odnosno na njoj će se glasovati za predsjednika, dva/dvoje potpredsjednika, članove/članice predsjedništva SDP-a (devet, koliko ih se bira na Konvenciji), tajnika/tajnicu i članove/članice glavnog i nadzornog odbora stranke.
Osmu konvenciju SDP-a obilježit će rad u programskim radionicama (sekcijama) o temama: gospodarski razvoj; obrazovanje, informatizacija i internetizacija; lokalna samouprava, ljudska prava i prava manjina; socijalna pravda za sve; Hrvatska i svijet. Na konvenciji će se glasovati o novom Statutu i Deklaraciji stranke.
U predloženom tekstu Deklaracije ističe se da će prioriteti SDP-ove politike u narednom razdoblju biti rješavanje dubokih socijalnih, gospodarskih i političkih problema.
SDP, po prvi put na ovoj Konvenciji i prvi u Hrvatskoj, uvodi elektronsko glasovanje. Oko 1200 delegata glasovat će na 40 touch screenova.
Ovime se samo glasovanje produžuje na otprilike deset minuta po delegatu, zbog velikog broja kandidata, ali je eliminirano dugotrajno i mukotrpno prebrojavanje glasova (sjetite se SAD-a).
Rezultati će biti poznati odmah nakon završetka glasovanja, izborna komisija će ih sortirati i bit će prikazani na video zidu.
Jedini kandidat za predsjednika SDP-a je dosadašnji predsjednik Ivica Račan, koji je na čelu stranke od 1989., od kada je stranka prošla kroz brojne promjene.
Uoči konvencije, stranka priprema i knjigu "Deset godina SDP-a", o razdoblju koje započinje 1990., odlukom predsjedništva Centralnog komiteta Saveza komunista Hrvatske da promijeni naziv u Savez komunista Hrvatske-Stranka demokratskh promjena (SKH-SDP).
arti-200011304046006