Bura slabi, kreće se s popravkom fasade, a stanari jedne nedavno dovršene zgrade u Rijeci iz programa POS-a nemoćni su.
Pročelnik odgovoran za riječki POS kompleks sad sumnja u svoju odluku pri izboru izvođača.
"Teško je sada reći je li bilo grešaka prilikom montaže. Činjenica da je to jedna od rijetkih fasada u gradu koja je pretrpila oštećenja, što nam daje povod za vjerovati da vjetar nije jedini uzrok", poručuje ravnatelj Agencije za poticanu stanogradnju stanogradnju Vladimir Benac.
Na Riječkom kampusu ne sumnjaju u građevinare - tek zbrajaju štetu. Zasad 200 tisuća kuna.
Sličan prizor i na Zdravstvenoj školi u Splitu, staroj tek dvije godine. A prije mjesec dana silovita bura srušila je cijelu fasadu zgrade u Splitu. Komad od 15 metara zida i reklamnog panoa u sekundi se srušio.
Kako je moguće da se nove zgrade raspadaju? Struka je podijeljena. Jedni smatraju da pravilno postavljenu izolaciju ne bi smio otpuhati ni nalet orkanske bure.
"Ako je dobro izvedeno, to se ne bi smjelo događati zato što mi točno znamo po normativima koje jačine vjetra imamo u kojem dijelu naše zemlje i po tome se fasada i svi ostali objekti trebaju proračunati", objašnjava predjsednik Hrvatske komore inženjera ZvonimirSever.
Drugi ističu da ti normativi ne prate ekstremne promjene vremena posljednjih godina.
"Pri tako jakim udarima ni današnji propisi u statici ne računaju pa je odgovor na vaše pitanje jednostavan, moguće je, i čudo da se nije dogodilo više takvih", smatra LjubomirMiščević s Arhitektonskog fakulteta.
A ako se raspadanje fasade na novim zgradama počne sve češće ponavljati, lako je moguće da netko strada. Tad šteta po izvođača neće više biti samo materijalna, već kaznena.