Europska investicijska banka HBOR-u je odobrila zajam od 800
milijuna eura za poticanje malog i srednjeg poduzetništva i
inovativnih projekata.
Ugovor o prvoj trasi zajma od 400 milijuna eura potpisali su
potpredsjednik EIB-a Dario Scannapieco i
predsjednik uprave HABOR-a Anton Kovačev.
"S 513 milijardi eura sredstava krajem 2013. EIB je prirodni
partner EU institucija i država. Mi financiramo projekte u više
od 160 država", istaknuo je Dario Scannapioco.
Nakon toga se zahvalio ministru financija Slavku
Liniću na suradnji rekavši da je EIB kreditirao i
projekte u Hrvatskoj s 3,6 milijardi eura u 2012. i 2013.
godini.
Posebno je naglasio potporu od 80 milijuna eura za novi terminal
Zagrebačke zračne luke te 550 milijuna eura za mala i srednja
poduzeća.
"Nemamo ni proizvodnju ni investicije. Komercijalne banke povlače dio kapitala iz Hrvatske. EIB, stoga, Hrvatskoj pomaže pratiti investicije i izići iz krize. Imat ćemo golema sredstva, ali kada je riječ o infrastrukturi, tu će nam EIB uvelike pomoći, kao i u rekonstruiranju tvrtki i potpori poduzećima i lokalnoj samoupravi", rekao je Slavko Linić.
Smatra da je osiguravanje novca za investicije samo dio gospodarskih problema koje treba riješiti, jer je očito kako se prezaduženo i slabo kapitalizirano gospodarstvo vrlo teško može nositi sa zahtjevima komercijalnih banaka i njihovim kamatama. Sve to se, prema Linićevim riječima, ne da razriješiti preko noći i traži vremena.
'Opoziciji se uvijek žuri'
"Opoziciji se uvijek žuri da što prije preuzme vlast", rekao je danas ministar financija Slavko Linić komentirajući istup predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka, koji traži istovremene predsjedničke i prijevremene parlamentarne izbore.
"Imat ćemo uvijek različite interese, ali mislim da je (vladajuća) koalicija u Saboru dovoljno snažna i u dovoljnoj većini, da ovakvi zahtjevi neće biti uvaženi", kaže Linić.
Potvrdu stabilnosti saborske većine Linić vidi u donošenju rebalansa proračuna što, prema njegovoj ocjeni, nije bilo lako jer je osim prihodovne smanjena i rashodna strana, ali većina je bila ipak dovoljna da se rebalans prihvati.
Novinare je zanimalo hoće li i kada Vlada regulirati plaće u državnim ustanovama i agencijama, koje su ponegdje više i od plaće predsjednika države.
Linić je odgovorio da Vladin tim za strukturne reforme svakoga tjedna radi na mnogim pitanjima, pa će analizirati i takve plaće.
"To je predmet razgovora i onog trenutka kad Vladin tim nađe rješenje i predloži ga, o tome će raspravljati Vlada", kaže Linić.
Upitan znači li to da je ograničavanje plaća moguće i u Hrvatskoj narodnoj banci, rekao je da ostavlja to pitanje timu koji o tome raspravlja i koji će dati prijedlog Vladi.
"To nije stvar Ministarstva financija. Mi eventualno dajemo podatke", poručio je Linić.