Na putu prema stadionu u Sydneyju i svečanom otvorenju, olimpijski plamen danas je "zaronio" u morske dubine. I ronjenje je na taj način, uz novo svjetsko dostignuće, postalo još jednim olimpijskim sportom.
Baklja, koju su u luku Port Douglas donijeli atletičari, brodom je prevezena do grebena Agincourta, gdje su je preuzeli ronioci.
Blještava kemijska supstanca, potisnuta u željeznu cijev, učinila je sagorjevanje brzim, a visoki potisni tlak i temparatura viša od dvije tisuće stupnjeva Celzijusa stvorili su kemijsku reakciju sagorijevanja kisika, nitrogena i magnezija u prahu. Stvoreni potisni tlak i jaki plamen potisnuli su morsku vodu i na taj način onemogućili njezin ulazak u željeznu cijev.
Specijalni plamen rezultat je devetomjesečnog timskog rada kemijskih inženjera pirotehničke kompanije Pains Wessex iz Melbournea. Direktor kompanije, Charles Tegner, izjavio je da je stvaranje takve baklje bio pravi izazov, "ne samo zbog potrebe održavanja plamena pod vodom, već i zato jer je plamen intenzitetom trebao nalikovati pravom olimpijskom predlošku, a otežavajuća činjenica bilo je nepostojanje sličnog primjera u stvarnosti".
Ronjenje baklje na putu prema Sydneyu tek je mali dio "najdužeg puta u povijesti". Put olimpijske baklje ovim je pothvatom dosegao brojku od stotinu dana neprekidnog pronošenja. Od trenutka paljenja u grčkoj Olimpiji prevaljeno je 27 tisuća kilometara.