Okrugli stol o genetski modificiranim proizvodima

Hrvatska još nema zakona i propisa koji bi regulirali stavove vezane uz genetski modificiranu hranu.

22.6.2000.
2:41
VOYO logo

Zaključak je to okruglog stola održanog 21. lipnja o problematici regulacije genetski modificiranih proizvoda, koji je okupio predstavnike resornih ministarstava (poljoprivrede, zaštite okoliša, zdravstva, gospodarstva te znanosti i tehnologije) i nevladinih udruga. Okrugli stol organizirali su Ministarstvo za europske integracije i Hrvatski pravni centar.

Sudionici u raspravi suglasni su da će u izradi zakona morati surađivati sva resorna ministarstva, nevladine udruge i znanstvenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomoćnica ministra za europske integracije Agata Račan istakla je da se EU, kad su u pitanju genetski modificirani proizvodi, usmjerava poglavito na zaštitu potrošača. Osnovno načelo je da se genetski modificirani proizvodi moraju označiti, rekla je.

Inge Perko Šeparović istakla je da je problematika genetski modificiranih proizvoda na velika vrata ušla u međunarodni politički život, jer je postala temom broj jedan diplomatskih razgovora i pregovora između SAD-a i Europe. Hrvatska još nema pravnu regulaciju toga problema, i založila se za što hitnije rješavanje problema genetski modificiranih proizvoda, jer je to područje visokog rizika. "Sve je još pred nama, počinjemo od početka i to je dobro", zaključila je Inge Perko Šeparović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jasminka Radović iz Ministarstva zaštite okoliša rekla je da je Ministarstvo na samom početku što se tiče problema genetski modificiranih proizvoda, najavivši da će Hrvatska, vjerojatno u rujnu, potpisti Konvenciju o biosigurnosti.

Predstavnici Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo istakli su da je u izradi novi zakon o zdravstvenoj ispravnosti namirnica, u koji će se ugraditi i problematika genetski modificirane hrane.

Branimir Zamola iz Ministarstva gospodarstva izrazio je nezadovoljstvo provođenjem kontrole pri uvozu hrane, te je naznačio važnost poštivanja propisa i boljeg djelovanja inspektora.

Miroslav Čavlek iz Ministarstva znanosti i tehnologije založio se za potpunu zabranu uvoza, široke proizvodnje i primjene genetski modificiranih proizvoda, kao i za potrebu stavljanja znanstvenih istraživanja pod strogu kontrolu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo