Deseci tisuća tekstilnih radnika u Bangladešu izašli su u ponedjeljak na ulice, zaustavili su promet, palili tvornice i sukobili se s policijom tražeći minimalnu mjesečnu plaću u protuvrijednosti 100 američkih dolara.
"Oko 200.000 radnika prosvjedovalo je u ponedjeljak treći dan zaredom", rekao je Abdul Baten, načelnik policije u okrugu Gazipuru, blizu prijestolnice Dake, gdje radi više stotina tekstilnih pogona.
Tristotinjak tekstilnih tvornica je zatvoreno iz straha od napada prosvjednika, dodao je pomoćnik načelnika Mustafizur Rahman.
"Stanje je jako osjetljivo. Policija je gumenim mecima i suzavcem pokušala rastjerati razjarene radnike", dodao je, rekavši da je ranjeno više desetaka radnika i nekoliko policajaca.
Prosvjedi protiv malih plaća i loših radnih uvjeta potresli su sektor proizvodnje konfekcije u Bangladešu otkako se u travnju srušila poslovna zgrada Rana Plaza pri čemu je poginulo više od 1.100 ljudi.
Bangladeš je drugi po veličini izvoznik konfekcije u svijetu i radi za velike modne marke poput američkog Walmarta, francuskog Carrefoura i švedskog H&M-a. Taj sektor, okosnica domaćeg gospodarstva, ima 4.500 tvornica i osigurava 80 posto godišnjeg izvoza u vrijednosti 27 milijarda dolara.
Velika većina od tri milijuna radnika u toj industrijskoj grani zarađuje tek minimalnu mjesečnu plaću od 3.000 taka (38 dolara) - među najnižima u svijetu. Sindikati su nedavno zatražili minimalnu mjesečnu plaću od 8.114 taka (100 dolara), što su vlasnici tvornica odbili, pravdajući se nepovoljnom svjetskom gospodarskom konjunkturom.