utvrđenje prava vlasništva / Oglasio se odvjetnik: 'INA nije izgubila imovinu u Srbiji, postupci traju'

Image
Foto: Robert Anic/PIXSELL

Odvjetnika INA-e Antonio Brešković opovrgava tvrdnje da je INA izgubila imovinu koja obuhvaća 167 benzinskih crpki, 11 skladišta i 18 drugih objekata u Srbiji te kaže kako je INA podnijela dvije tužbe kojih postpuci još nisu završeni

9.2.2015.
21:08
Robert Anic/PIXSELL
VOYO logo

INA nije izgubila svoju imovinu u Srbiji već je podnijela dvije tužbe kojih postupci nisu završeni, izjavio je u ponedjeljak za Hinu odvjetnik hrvatske naftne kompanije Antonio Brešković.

Opovrgavajući tvrdnje da je INA izgubila imovinu koja obuhvaća 167 benzinskih crpki, 11 skladišta i 18 drugih objekata u Srbiji, odvjetnik Brešković podsjeća da se prva tužba odnosi na utvrđenje prava vlasništva INA-e, a druga za utvrđenje ništetnosti tenderskog ugovora sklopljenog između srbijanske Agencije za privatizaciju i "Beopetrola" s ruskom naftnom kompanijom "Lukoil" .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Još 2001. godine INA je Privrednom sudu u Beogradu podnijela tužbu za utvrđenje prava vlasništva, a 2002. upućen je zahtjev ministarstvu pravde tadašnje državne zajednice Srbije i Crne Gore za povrat imovine", kaže Brešković.

Odvjetnik INA-e dodaje da je Privredni sud 2002. donio rješenje o prekidu postupka za utvrđivanje prava vlasništva svih nepokretnosti hrvatske naftne tvrtke na teritoriju Srbije, bez Kosova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nakon informacije da će 'Beopetrol' biti privatiziran, iz Zagreba su resornim ministarstvima i Agenciji za privatizaciju proslijeđene četiri urgencije jer nije provedena diobna bilanca između INA-e i 'Beopetrola' koji je uzurpirao imovinu INA-e, ali je unatoč tome on prodan 'Lukoilu'", ukazuje Brešković.

Prema njegovim riječima, nisu točne ni tvrdnje da su prodane samo dionice tvrtke jer osnovna sredstva poduzeća također ulaze u vrijednost akcija, pa tako i nepokretnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dakle, INA nije izgubila imovinu nego je parnica u prekidu do uspostavljanja bilateralnih sporazuma o načinu njezina vraćanja u smislu aneksa G Bečkog sporazuma o sukcesiji, koji je međunarodni ugovor i ima jaču snagu od domicilnog prava", objasnio je odvjetnik Brešković.

S druge strane, istaknuo je Brešković, netočni su navodi da hrvatska strana tj. INA nije mogla tražiti poništenje ugovora jer "nema pravni interes". Podsjetio je na članak 103 srbijanskog Zakona o obligacijskim odnosima prema kojem ugovor može osporavati svaka zainteresirana strana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz tih razloga Vrhovnom kasacionom sudu u Beogradu podnijet je zahtjev za reviziju jer je INA nesumnjivo zainteresirana za svoju imovinu na teritoriju Srbije, rekao je Brešković.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo