Odluka o ukidanju policijskih promatrača u Podunavlju koincidira s posjetom Austriji hrvatskog ministra vanjskih poslova Tonina Picule, koji će se, prema programu jednodnevnog boravka, susresti s najvišim političkim dužnosnicima Republike Austrije te potpisati sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između dviju zemalja.
- Ukinut je mandat nadzora lokalne policije u Podunavlju, pa će velika većina sadašnjih promatrača Hrvatsku napustiti do konca mjeseca - potvrdio je za Hinu veleposlanik RH pri Stalnom vijeću OESS-a Mario Nobilo.
Prema njegovim riječima, u ovom su trenutku u Podunavlju 73 policijska promatrača OESS-a, a do kraja listopada ostat će ih 20 koji će se integrirati kao normalni promatrači i reducirati do potpunog ukidanja.
U priopćenju što ga je povodom prestanka rada Policijske promatračke skupine (PMG) u Podunavlju u četvrtak izdao OESS kaže se da je odluka donesena na temelju spoznaje da je stanje sigurnosti u Podunavlju stabilno, te da je lokalna policija u posljednjih nekoliko mjeseci pokazala stalni napredak u svome djelovanju. Također se ističe da je nekoliko godina međunarodnoga policijskog promatranja u istočnoj Slavoniji pomoglo podizanju stručnosti lokalne policije, te da je nova Vlada započela s korisnim promjenama u policijskim upravama.
Dodaje se da će OESS i nakon raspuštanja PMG-a nastaviti s policijskim promatranjem i procjenjivanjem stanja sigurnosti u području Podunavlja kao i u drugim ratom pogođenim područjima, te da Misija ohrabruje lokalno stanovništvo da eventualne incidente nastavi prijavljivati lokalnim policijskim vlastima. Veleposlanik Nobilo ustvrdio je kako ukidanje policijskog segmenta Misije OESS-a Hrvatsku dovodi puno bliže i ukidanju punog mandata Misije OESS-a.
- Oni još žele vidjeti kako protiču lokalni izbori, ali to su u načelu stvari manje važnosti - rekao je Nobilo dodajući da je za vjerovati je da će OESS u dogledno vrijeme okončati mandat svoje misije, čime će ona postati prva uspješna misija u svijetu.
Prema njegovim riječima, sadržaj onoga čime se u Hrvatskoj bavi Misija OESS-a postupno se smanjuje pa se to "može prenijeti na instrumente Pakta o stabilnosti, Partnerstva za mir" i drugih međunarodnih institucija kojih je Hrvatska član, što će također Misija OESS-a učiniti suvišnom. Budući da je prije dva tjedna monitoring nad Hrvatskom ukinulo i Vijeće Europe, i ovaj postupak, ustvrdio je Nobilo, pokazuje "novu razinu povjerenja međunarodne zajednice i u hrvatsku vlast i u nevladine organizacije".
Ukidanje policijskog segmenta OESS-a u Hrvatskoj logičan je potez krovne europske sigurnosne organizacije, jer je OESS već dugo najviše zadovoljstva iskazivao upravo radom lokalne policije u Podunavlju. Incidenata je u tom području bilo sve manje, a i kad su se dogodili lokalne su ih policijske snage rješavale brzo i učinkovito, što je redovito isticala i Misija OESS-a u svojim izvješćima.
Misija nadzora rada policije u Podunavlju uspostavljena je 1996., nakon oslobodilačkih akcija Bljeska i Oluje te početka provedbe mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja. Policijska promatračka skupina u Podunavlje je raspoređena u listopadu 1998. godine, kada je OESS od Skupine za policijsku potporu Ujedinjenih naroda (UNPSG) preuzeo odgovornost za praćenje rada hrvatske policije u Podunavlju.