Ustavni sud ocijenio je da odluke Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta kojima su određeni kriteriji za upis u srednje škole nisu bile u skladu s Ustavom jer nisu objavljene u Narodnim novinama te nisu sadržale odredbu o stupanju na snagu, ne ulazeći pri tome u njihov sadržaj.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta zbog toga smatra da one nisu poništene te da je riječ o uputi "za budućnost".
Ustavni sud utvrdio je da odluke o upisu u srednju školu u školskim godinama 2012./2013. i 2013/2014. koje je donio ministar znanosti, obrazovanja i sporta ŽeljkoJovanović nisu bile u skladu s Ustavom, da ne sadrže odredbu o objavi u "Narodnim novinama" te da su objavljene jedino na mrežnim stranicama Ministarstva s neutvrđenim datumom.
Ustavni sud u odluci od 15. travnja nalaže stoga ministru da donese novu odluku koja će važiti od školske godine 2014/2015., a kojom će odlučiti o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole u skladu s načelnim stajalištima izraženima u odluci, objavi je u "Narodnim novinama" i u njoj izrijekom odredi njezino stupanje na snagu poslije te objave u roku koji je u skladu s ustavnim zahtjevima.
'Odluke nisu poništene, ministarstvo nije dobilo nikakav šamar!'
"Odluke nisu poništene, ministarstvo nije dobilo nikakav šamar",
izjavio je ministar obrazovanja Željko
Jovanović.
"Ustavni sud je samo dao preporuku na koji način donositi odluke.
Moram reći da su se odluke do sada zadnjih 20 godina donosile na
isti način sukladno načinu o osnovnom i srednjem obrazovanju 4
mjeseca prije početka školske godine i to je sve što se tiče
odluka iz prošog perioda. Ono što mogu reći s ponosnom je da je
moje ministarstvo odlučilo prvo odluke slati u javnu raspravu
kako bi čulo što javnost misli i da smo s obzirom na
podijeljenost javnosti konzultirali ured pravobraniteljice,
mišljenje Ustavnog suda, a ovo mišljenje Ustavnog suda nam dolazi
kao doprinos javnoj raspravi. Temeljem te rasprave ćemo u skladu
sa zakonom do kraja travnja donijeti odluku", dodao je
Jovanović.
Ministar je najavio i donošenje novog zakona o osnovnom i
srednjem školstvu kroz koji će donijeti novi pravilnik o upisima
u srednje škole. Prema sadašnjem zakonu svake su godine morali
donositi pravilnik, a novim zakonom donijet će pravilnik koji će
regulirati pravila upisa na dulji rok.
Odluka Ustavnoga suda donesena je na temelju pojedinačnih ili zajedničkih prijedloga više predlagatelja, među kojima je i Hrvatska udruga poslodavaca, a njihovi su se prigovori uglavnom odnosili na minimalni bodovni prag te sustav dodatnoga bodovanja pri upisu u srednje škole.
Reagirajući na tu odluku, MZOS u današnjem priopćenju ističe da ona "predstavlja isključivo uputu Ministarstvu vezano za 'budućnost', kako sud sam navodi u svojoj Odluci". Riječ je, ističe Ministarstvo, o preporukama koje Sud naziva "načelnim stajalištima", a koje se odnose na propisivanje kriterija u idućoj školskoj godini te nalaže da Odluka bude objavljena u "Narodnim novinama".
"Ističemo kako su sve odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole u posljednjih 20 godina bile donesene na isti način, odnosno bez objave u Narodnim novinama, a u skladu s odredbama zakona koji su regulirali područje srednjeg obrazovanja. Jednako tako, iste su uvijek bile objavljene krajem mjeseca travnja za upis u narednu školsku godinu", kaže Ministarstvo.
MZOS podsjeća da se sukladno važećem Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, Odluka mora donijeti svake godine, ističući da se "upravo nastojeći Odluku sadržajno uskladiti s ustavnopravnim zahtjevima, u postupku njezine izrade, Ministarstvo konzultiralo s ustavnopravnim stručnjacima i Uredom pravobraniteljice za djecu".
U tom će kontekstu, dodaje MZOS, i Odluka Ustavnog suda pridonijeti kvaliteti odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole u školskoj godini 2014./2015.
"Tendencija je Ministarstva kroz novi zakon stvoriti zakonske pretpostavke za donošenje dokumenta trajnijeg karaktera, kako bi elementi i kriteriji za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole vrijedili više od jedne godine. Sa sadržajem Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole u školskoj godini 2014./2015. javnost će biti upoznata do kraja travnja", stoji u priopćenju MZOS-a.
Ustavni sud u odluci ističe kako je očito da je Odluka MZOS-a o upisu u srednje škole u školskoj godini 2013/14. "pravno neegzistentna", odnosno da formalnopravno nije stupila na snagu pa se ne može smatrati ni "propisom" o kojem bi Ustavni sud bio nadležan odlučivati, ali je isto tako očito da je u stvarnom životu proizvela značajne faktične i pravne posljedice kao da je objavljena u "Narodnim novinama" i kao da je stupila na snagu, ističe Sud.
Ustavni sud u odluci utvrđuje neustavnom administrativnu prakse neobjavljivanja propisa u "Narodnim novinama" te se, kako navodi Sud, "okreće budućnosti", odnosno, želi "spriječiti ponavljanje takve neustavne administrativne prakse kad je riječ o odluci na temelju koje će se ubuduće provoditi upis učenika u srednje škole".
Zato je Ustavni sud "naložio ministru da donese novu odluku koja će biti na snazi od nove školske godine (i ne samo za tu jednu školsku godinu s obzirom na zahtjeve predvidljivosti, izvjesnosti i pravne sigurnosti), a kojom će odlučiti o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole, objavi je u 'Narodnim novinama' i u njoj izrijekom odredi njezino stupanje na snagu poslije te objave".
Premda Sud ovom prilikom nije ispitivao materijalnopravnu ustavnost i zakonitost odluka o upisu u srednje škole, Ustavni sud je, s obzirom na to da je riječ o djeci kao posebno ranjivoj društvenoj skupini zaštićenoj Ustavom, na kraju odluke podsjetio i na osnovna ustavna načela koja se moraju poštovati pri izradi nove odluke o elementima i kriterijima za upis u I. razred srednje škole, a po kojima je srednjoškolsko i visokoškolsko obrazovanje svakomu dostupno pod jednakim uvjetima, u skladu s njegovim sposobnostima.