'jedinstveni ugovor o radu' /

Odlaze li ugovori na određeno i neodređeno u povijest?

U Ministarstvu rada razmišljaju o uvođenju 'jedinstvenog ugovora o radu' s kojim bi tržište rada trebalo biti fleksibilnije. Tako bi poslodavac u prve dvije i pol godine lakše mogao otpustiti radnika, ali bi nakon toga radnik imao prava kao da je na neodređenom ugovoru. Poslodavci su za, a sindikati protiv.

9.9.2012.
17:56
VOYO logo

Na određeno, na neodređeno - i jedan i drugi radni odnos promjenama Zakona mogli bi nestati, a zamijenio bi ih jedinstveni ugovor o radu.

"Rad na određeno vrijeme je trebao biti izuzetak, a postao je pravilo, a rad na neodređeno vrijeme, koji je trebao biti pravilo, postao je izuzetak - prema tome želio bih u toj raspravi pomiriti ta dva instituta i uvesti, vidjeti na koji način razriješiti taj problem", rekao je ministar rada Mirando Mrsić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedinstveni ugovor o radu imao bi nekoliko faza. Prvih tri do šest mjeseci poslodavac bi radniku mogao dati otkaz bez obrazloženja. Nakon dvije godine za otkaz bi morao imati opravdani razlog. Nakon dvije i pol godine pa do mirovine ili raskida ugovora, prava radnika rasla bi proporcionalno stažu, a poslodavac bi mu sve teže mogao dati otkaz.

"Mislim da će tu biti koristi i s jedne i s druge strane - sa strane poslodavaca i sa strane djelatnika - djelatnici će biti malo sigurniji, odnosno znat će što mogu očekivati", smatra poduzetnik HrvojePrpić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve što mogu očekivati je lakši otkaz - poručuju sindikati. "Ovo što se sada predlaže neće nimalo povećati sigurnost radnika ni nakon te dvije i pol godine jer će postojati opet uvjeti za zadržavanje i otpuštanje kao što su bili do sada samo što će u ovom prvom dijelu radnike izvrgnuti trajnoj nesigurnosti", rekao je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.

Upravo suprotno - uzvraćaju poslodavci. Ovime će se napokon stati na kraj manipulaciji s ugovorima na određeno, te urediti odnose na tržištu rada. Osim toga, kažu, oni su zapravo u lošijem položaju nego radnici.

"Postoje jako dobri djelatnici i mi se više bojimo od vas radnika otkaza, da ćete vi sami otići. odlazak jednog dobrog djelatnika s jedne pozicije nas košta najmanje tri do četiri plaće", rekao je Prpić.

Ministar poručuje da se izmjenama želi pomoći baš onima koji godinama rade na određeno bez ikakvih prava. "Ljudi koji su zaposleni na određeno vrijeme ne mogu dignuti, recimo, kredit. Prema tome, želimo i na taj način neke stvari promijeniti i omogućiti i da oni koji budu zaposleni na određeno vrijeme imaju radnu sigurnost kao i oni koji su zaposleni na neodređeno vrijeme", rekao je Mrsić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, priznaju u ministarstvu, riječ je tek o idejama koje mogu, a i ne moraju zaživjeti do donošenja novog Zakona o radu. No činjenica je da je vojsci nezaposlenih, u ovom trenutku, bilo kakav ugovor - jedinstven.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo