WASHINGTON - Najtraženiji optuženik za ratne zločine u Europi, srpski general Ratko Mladić (68), se nakon 15 godina bijega najvjerojatnije krije po bezličnim stanovima nebodera Novog Beograda, uz pomoć šačice najvjernijih pristaša, piše u petak The New York Times.
Pozivajući se na izjave istražitelja i nekih bivših Mladićevih suradnika, list navodi kako je bivši general bosanskih Srba, koji je nekad bio zaštićen od niza saveznika i srbijanskih državnih dužnosnika, sada pred uhićenjem.
No, omekšavanje stajališta nekoliko europskih zemalja o tome treba li njegovo uhićenje biti preduvjet za ulazak Srbije u Europsku uniju otvara pitanja hoće li se on ikad suočiti s pravdom, navodi NY Times.
List u s velikim oprezom govori o istinskoj spremnosti vlasti u Beogradu da uhite čovjeka, kojeg se smatra odgovornim za najgore etnički motivirano masovno ubojstvo u Europi nakon Drugoga svjetskog rata.
Uz pokolj 8.000 bošnjačkih muškaraca i mladića u Srebrenici 1995. NY Times ističe i Mladićevu odgovornost za trogodišnju srpsku opsadu Sarajeva u kojoj je ubijeno 10.000 ljudi, među kojima 3.500 djece.
List citira srpske istražitelje koji kažu da je Mladićeva mreža sada vjerojatno svedena na jednog, možda dva najvjernija pomagača, povezana s bivšom JNA koji mu pomažu na način usporediv s pomoći koju je primao Radovan Karadžić, kružeći među 12 stanova u Novom Beogradu s 200 eura na mjesec za hranu.
Za usporedbu, Mladić je prije otvoreno živio u kući s privatnom gardom s 52 pripadnika i četiri terenska vozila, s kojima se pojavljivao u javnosti, primjerice na nogometnoj utakmici u Beogradu 2000., pokopu brata 2001., vjenčanjima i slično.
Godine 2002. živio je u vojarni na Topčideru u Beogradu, a poslije u drugim vojarnama u Srbiji.
Boris Tadić, srbijanski predsjednik, u pisanom je odgovoru na pitanja NY Timesa ustvrdio kako "srbijanska vlada čini apsolutno sve što u njezinoj moći kako bi ga pronašla i uhitila".
S obzirom na prošlost, mnogi analitičari u Srbiji i zapadni diplomati i dalje ostaju sumnjičavi.
"Zapadni dužnosnici otkrili su dugo prikrivanu matricu: Kad se pritisak povećava, Srbi daju ograničene ustupke, a kad se pritisak povuče, napori ispare", navodi list.
Primjerice, vlasti su organizirale racije protiv Mladića u prvoj polovici 2008. No u intervjuima s NY Timesom srpski istražitelji i bivši zaštitnici Mladića i Karadžića rekli su da su pripadnici srpske obavještajne službe istodobno znali da je Mladićevo pravo skrovište na drugom mjestu.
"Ta igra traje već pet, šest godina. Oni čekaju da umre od moždanog udara ili bubrežnih tegoba ili se nadaju da će ući u Europsku uniju a da ništa ne naprave", rekao je jedan zapadni diplomat.