od 1. siječnja veće mirovine /

Novosti u mirovinskom sustavu: Radit ćemo do 67. godine!

Image
Foto: Borna Filic/PIXSELL

Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava predlaže da se u mirovinu ide sa 41 godinom mirovinskog staža i 60 godina života te da se nakon 2030. godine produži dobna granica za odlazak u mirovinu sa 65 na 67 godina starosti.

23.12.2013.
12:01
Borna Filic/PIXSELL
VOYO logo

Ministar rada i mirovinskoga sustava MirandoMrsić predstavio je novosti u mirovinskom sustavu koje bi trebale stupiti na snagu s početkom nove tekuće godine.

Kako je ranije najavljeno, novi zakon predlaže se da se u mirovinu ide s 41 godinom mirovinskog staža i 60 godina života, dok bi se iza 2030. godine ta dobna granica produžila na 67 godina.

Govoreći o osnovnoj mirovini (1. i 2. stup), Mrsić kaže da je po starom zakonu izračun bio kompliciran, a da je sada relativno jednostavan te da se prate izdvajanja u 2. stup. Dodao je da je cilj da mirovine iz 1. i 2. stupa budu između 60 i 70 posto plaće. Usklađivanje mirovina ići će u tri kruga.

Također, novim zakonom potiče se duži rad te omogućava korištenje starosne mirovine uz rad s nepunim radnim vremenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Borna Filic/PIXSELL



"Zakon mora ostvariti ciljeve mirovinskog sustava, a to su adekvatnost, održivost i modernizacija", izjavio je Mrsić već u uvodu dodajući kako će tijekom 2014. sve mirovine razdvojiti na one po Zakonu o mirovinskom osiguranju i mirovine po posebnim zakonima.


Oni koji i sada primaju mirovinu preko Pošte, otprilike 180.000 korisnika, oni će i dalje dobivati mirovinu na isti način. Novi umirovljenici, nakon 1. siječnja, primat će mirovinu isključivo preko banke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Borna Filic/PIXSELL


Mrsić je rekao i kako su kampanjom smanjili broj OIB-a koji im nedostaje te je on u Hrvatskoj 974, a 26.014 za strane umirovljenike. Dodaje da se broj svaki dan smanjuje te da će se vidjeti gdje će se to zaustaviti.

Za invalidske mirovine uvode se kontrolni pregledi svake tri godine. U nekim slučajevima ona neće biti potrebna, no za neke mirovine gdje stanje nije definirano do kraja ići će se u kontrolne preglede. Postoji mogućnost i izvanrednih kontrola, temeljem čega su već oduzeli 29 invalidskih mirovina koje su stečene na nezakonit način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo