Beba rođena sa znakovima narkomanske krize nalazi se ovih dana na terapiji odvikavanja od droge u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, na koju je zbog izuzetno teške kliničke slike upućena odmah po rođenju.
Ovo nije usamljen slučaj, jer je prošle godine bilo pet ovakvih beba u Novom Sadu, piše Blic. Novorođenčad zapada u apstinencijalnu krizu jer njihove majke koriste narkotike tokom trudnoće.
- Beba u apstinencijalnoj krizi ima grčeve, veoma je razdražljiva i neprestano plače. Ima poremećaje u ishrani, otežano sisa, kratko spava i budi se nepun sat nakon ishrane, otežano diše, učestalo se znoji i ima povišenu temperaturu – kaže dr Nataša Stašuk, pedijatar iz Kliničkog centra Vojvodine.
Ona dodaje da će simptomi apstinencijalne krize biti izraženiji ako je porodilja poslednju dozu droge uzela u poslednjih sedam dana pred porođaj.
- U tim slučajevima bebu odmah podvrgavamo lečenju tabletama. Bebe koje se leče od apstinencijalne krize bivaju otpuštene iz porodilišta 72 sata posle uzimanja poslednje doze leka – kaže dr Stašuk.
Ona objašnjava da porodilja zavisnik nije u obavezi da kaže da li je koristila opijate, ali je lekarima mnogo lakše ako za to znaju, kako bi mogli da je testiraju na HIV i hepatitis C, te da li može da doji.
Psihijatar Nebojša Baračkov, koji je godinama radio u Metadonskom centru KCV sa porodiljama zavisnicima, kaže da je odrastanje deteta čija majka koristi heroin nepredvidivo i problematično.
- Zavisnik može upasti u stondirano stanje od sat, dva i u tom slučaju beba je direktno ugrožena jer neće dobiti svu potrebnu pažnju. Roditelji zavisnici poslednje pare daće za heroin, a ne bebine potrebe – upozorava Baračkov.