Nove žrtve sukoba
Jedan je palestinski prosvjednik ubijen, a njih pet je ranjeno u petak u gradu Hebronu na Zapadnoj obali tijekom sukoba s izraelskim snagama sigurnosti, rekli su bolnički izvori. Najnovijim ubojstvom ukupan broj mrtvih u izraelsko-palestinskim sukobima posljednjih 16 dana porastao je na 98. Većina ubijenih bili su Arapi. Tijekom prosvjeda u gradu Ramallah izbili su sukobi, a očevici navode da je bilo i razmjene vatre između Palestinaca i izraelskih vojnika. Navodi se da su izraelski tenkisti pucali iz strojnica, ali zasad nema podataka o mogućim žrtvama među Palestincima. U gradu Gazi islamistički prosvjednici okrenuli su se protiv pripadnika palestinske policije i zapalili hotel i dućane koji, kako su rekli, prodaju alkohol, potvrdili su očevici. Zgrade su oštećene, ali ne i uništene. Sukoba je bilo i u Jeninu i u Betlehemu.
Napadi izraelskih helikoptera u četvrtak ujedinili su sve palestinske frakcije u bijesu protiv Izraela. Radikalni islamski pokret Hamas pozvao je sve muslimane i Arape da sudjeluju u "marševima gnjeva". - Barakovi tenkovi i projektili nas ne mogu preplašiti, rekao je prosvjednicima u Ramallahu Marwan Barghouti, jedan od čelnika stranke palestinskog predsjednika Jasera Arafata, Fataha. U Hebronu je svjetina skandirala radikalnom muslimanskom pokretu Hamas i tražila osvetu. - Bombardirajte Tel Aviv, vikali su prosvjednici.
Bliskoistočni summit u Egiptu
Summit o Bliskom istoku mogao bi se održati u subotu u Egiptu, objavio je u petak u Biarritzu bivši izraelski premijer Shimon Peres. - Postoje izgledi da se u subotu u Charm el-Cheiku organizira konferencija pod vodstvom američkog predsjednika Billa Clintona i uz sudjelovanje egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka, jordanskog kralja Abdalaha, izrelskog premijera Ehuda Baraka i palestinskog predsjednika Jasera Arafata, izjavio je Peres u interviewu za američku TV postaju CNN.
Pozivajući se na riječi predsjednika španjolske vlade Jose Maria Aznara on je također naveo da je Arafat pristao sudjelovati na summitu. - Europljani također žele sudjelovati i možda će sudjelovati i Kofi Annan. - dodao je Peres. Ako summit bude održan, zadaća će mu biti ne samo postići prekid vatre već i obnovu mirovnog procesa.
Španjolski premijer Jose Maria Aznar potvrdio je u srijedu da je od palestinskog predsjednika Jasera Arafata zatražio da sudjeluje na bliskoistočnom mirovnom summitu, koji bi se mogao održati u subotu. - Razgovarao sam s Arafatom i otvoreno od njega zatražio da sudjeluje na tom sastanku. - rekao je Aznar novinarima u francuskom Biarritzu, gdje sudjeluje na neformalnom sastanku čelnika Europske unije.
I glavni je tajnik UN-a Kofi Annan javno zatražio od palestinskog predsjednika Jasera Arafata da pristane na hitan summit, te pozvao na prekid izraelsko-palestinskog nasilja koje traje posljednjih 16 dana Annan, koji se nalazi u misiji spašavanja bliskoistočnog mirovnog procesa, rekao je novinarima u Jeruzalemu: - Kao što znate, bio sam u stalnom kontaktu sa celnicima uključenim u proces, i postoji načelna spremnost za sastanak. Sada čekamo konačni odgovor predsjednika Arafata. Danas sam s njim razgovarao dva puta i čini mi se da je spreman sudjelovati, budući da je, kao i svi mi ostali, odlučan zaustaviti kaos, zaustaviti ubijanje i spriječiti daljnje patnje ljudi. - rekao je Annan.
Oštre reakcije muslimanskih zemalja, prosvjedi i u Sarajevu
Izraelski napadi na Palestince imaju za cilj njihovo uništavanje, izjavio je u petak na iranskoj televiziji ministar vanjskih poslova te zemlje Kamal Harazi. Istaknuo je pritom zadovoljstvo suradnjom između Irana, Sirije i Libanona te dodao kako sve tri zemlje znaju da "uzroci problema leže u cionističkom režimu".
Libanonska vlada objavila je priopćenje u kojemu navodi kako Izrael još jednom dokazuje svoju brutalnu prirodu ponašajući se kao skupina gangstera, a ne kao država. I drugdje u muslimanskome svijetu najnovije akcije izraelskih snaga sigurnosti protiv Palestinaca nailaze na oštre osude. Pretežno muslimanski Malezija i Pakistan, osuđujući izraelske akcije, pozvali su na obnovu mirovnoga procesa. U Indoneziji, najmnogoljudnijoj muslimanskoj zemlji, tisuće prosvjednika izašlo je na ulice uzvikujući protuizraelske slogane, a tamošnji je parlament osudio Izrael "zbog krvoprolića". U Kairu se okupilo oko 10 tisuća prosvjednika koji, mašući palestinskim zastavama, zahtijevaju pokretanje rata protiv Izraela.
Zemlje Južne Amerike pak uglavnom izražavaju zabrinutost produbljivanjem krize na Bliskom istoku i pozivaju na prekid nasilja. Argentina, Kolumbija, Kostarika i Čile iskazali su potporu naporima za okončanje nasilja. Venecuela je, međutim, iskazala otvoreno podršku palestinskoj strani ocijenjujući izraelske napade "opasnom provokacijom koja ne pridonosi miru u regiji".
Talijanski ministar vanjskih poslova, poput svojih kolega u EU, poziva izraelske i palestinske čelnike da neodgodivo pozovu na prekid vatre. "Želimo da poziv na prekid vatre dođe izravno od Baraka i Arafata", rekao je Dini u Biarritzu gdje sudjeluje na neformalnom summitu EU.
Oko 500 bosanskih muslimana i Arapa koji žive u Bosni i Hercegovini prosvjedovalo je u petak ispred Misije UN-a u Sarajevu protiv izraelskog nasilja na Bliskom istoku. - Čim smo čuli što rade našoj braći, izašli smo kako bismo izrazili svoj prosvjed. - rekao je jedan prosvjednik. Prosvjednici, među kojima je bilo i žena i djece, nosili su transparente na kojima je pisalo: "Jeruzalem je islamsko-arapski grad", "Jeruzalem u mom srcu" i "Prestanite ubijati djecu". Nakon rata u Bosni 1992.-95. godine, brojni Arapi s Bliskog istoka pronašli su svoj dom u Bosni i Hercegovini.