INICIJATIVA ZA RAD SPREMNE /

'Nove mjere omogućuju poslodavcima jeftinu radnu snagu'

Image
Foto: Za rad spremne

Povodom novih mjera zapošljavanja za mlade u okviru Granacije za mlade, čije je primjena trebala započeti 1. srpnja ove godine, oglasila se Inicijativa Za rad spremne te odlučila reagirati i upozoriti na manjkavosti i probleme povezane s predstavljenim mjerama.

13.7.2013.
13:22
Za rad spremne
VOYO logo

Cilj inicijative Za rad spremne jest osvijestiti i upozoriti na položaj mladih žena na tržištu rada te zahtijevati reprezentativne strategije i analize mjera, kao i trendova u području obrazovanja i tržišta rada.

"Želimo konstruktivnu politiku, kao i njenu implementaciju, kako bi se uskladila ta dva usko povezana segmenta. Cilj nam je okončati diskriminaciju mladih i unutar te kategorije posebno osjetljivu skupinu - žene", poručuju iz Inicijative.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Proučavajući nove mjere zapošljavanja za mlade u okviru Garancije za mlade, čija je primjena trebala započeti 1. srpnja ove godine, a koje su tek 18. lipnja predstavljene javnosti od strane ministra rada i mirovinskog sustava Miranda Mrsića te ministrice socijalne politike i mladih Milanke Opačić, inicijativa Za rad spremne odlučila je reagirati i upozoriti na manjkavost i probleme predstavljenih mjera", stoji u priopćenju.

Posebno se ističe kako - osim što ne postoji evaluacija prošlih mjera zapošljavanja mladih, odnosno stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa, ili pak nije dostupna javnosti - novim mjerama nisu prethodile analize i istraživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prilikom osmišljavanja ovih mjera, mišljenje mladih nije uzeto u obzir, u prilog čega govori i činjenica da mjere nisu donesene u multisektorskom partnerstvu te nisu uključeni svi akteri i akterice, poput socijalnih partnera/ica i organizacija mladih", piše Inicjativa Za rad spremne.

Skupina mladih žena koja stoji iza Inicijative poručuje kako se mladima ovim mjerama zapravo ne nudi nikakva sigurnost, niti se otvaraju mogućnosti u svijetu rada nakon završenoga školovanja.

"Mjere nisu usmjerene povećanju zapošljivosti  mladih, a mladima je onemogućeno da nakon školovanja dobiju prvi posao koji će ih uvesti u svijet rada i omogućiti im da u njemu trajno pronađu svoje mjesto. Ove mjere dugoročno ne rješavaju problem nezaposlenosti mladih, zbog ignoriranja potrebe za sustavnom analizom koja prethodi procesu osmišljavanja i implementacije politika", poručuju iz Inicijative.

Kako da nezaposlenost mladih žena bude niža od PDV-a?

Smatraju kako će ovim mjerama najviše profitirati poslodavci, tj. sama država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prisjetimo se mjera stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa za 1.600 kuna, koja je prije svega bila namijenjena privatnom sektoru, a na kraju je u 2/3 slučajeva korištena u državnim i javnim službama. Mjera na koncu nije uspjela jer je nisu prepoznali oni kojima je inicijalno bila namijenjena, a njome su se koristile državne službe koje su same sebi propisale zabranu zapošljavanja", objašnjava se dalje u priopćenju.

Inicijativa tvrdi kako se ovim novim mjerama poslodavcima i poslodavkama pruža mogućnost da kroz niz mjera dođu do jeftine radne snage, što zatim uzrokuje generalan pad cijene rada na tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovakvi novi modeli zapošljavanja obeshrabruju mlade u potrazi za 'pravim' zaposlenjem, te u nepovoljan položaj dovodi sljedeće skupine – mlade koji su već iskoristili mjere i koji će se ponovno naći na Zavodu za zapošljavanje jer će nova radna snaga neprestano pristizati, ali i one koji rade na ugovore na određeno jer će njihovi poslodavci ubrzo shvatiti da mogu zapošljavati radnike uz minimalan trošak", stoji u priopćenju.

U Inicijativi Za rad spremne smatraju kako je bitno istaknuti da se takav rasplet situacije neće dogoditi u IT sektoru, koji najčešće zapošljava muškarce, nego u javnoj i državnoj upravi, gdje najčešće rade žene. 

"Također, za očekivati je i da će muškarci sa srednjom školom češće raditi fizičke poslove koji će im omogućiti veću zaradu, a žene sa srednjom školom će češće koristiti mjere, pa ih to opet dovodi u odnos ovisnosti. Vidljivo je da se potiče feminizacija određenih profesija, kao što su gerontodomaćice, dadilje, itd, što onemogućava razvoj ekonomske neovisnosti žena", ističu probleme žena u priopćenju.

Smatraju i kako mjere jednostavno nisu u skladu s društveno-ekonomskim prilikama u Hrvatskoj, jer naknade koje propisuju nisu dovoljne za osnovne životne potrebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nameće se zaključak kako ove mjere mogu koristiti samo oni kojima roditelji mogu financijski pomagati te imaju riješeno stambeno pitanje. Što je s onima koji ne mogu računati na roditeljsku financijsku potporu te trebaju iznajmljivati stan i plaćati režije?", pitaju se u Inicijativi.

Ističu kako će same mjere obuhvatit će u najvećem dijelu mlade koji su nezaposleni do šest mjeseci, kojih je oko 40.000, a ne rješava se problem mladih kojima prijeti dugotrajna nezaposlenost ili su već dugotrajno nezaposleni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo su kozmetičke mjere, kojima će se 'frizirati' statistike i  prividno smanjiti nezaposlenost, a dovest će do još veće socijalne nesigurnosti. Osim diskriminacije na osnovi roda i dobi, mlade žene će se naći u još nepovoljnijem položaju, jer će češće nego mladi muškarci morati koristi ove mjere te tako teže naći svoje mjesto u svijetu rada", zaključuje Inicijativa Za rad spremne!

Inicijativu Za rad spremne su pokrenule sudionice projekta Mlade žene mijenjaju svijet, kojeg u Hrvatskoj provodi nevladina, feministička organizacija CESI.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo