Žrtva ovrhe: Novac su mi oteli sa štedne knjižice

'Kad čovjek uspije nešto uštedjeti, svoju štednu knjižicu čuva od lopova.

3.9.2011.
11:21
VOYO logo

"Kad čovjek uspije nešto uštedjeti, svoju štednu knjižicu čuva od lopova. Zamislite kako se onda osjeća kad dođe u banku i shvati da mu je račun počišćen, da nema ni prebijene lipe", kaže ogorčena Splićanka s čijih je nekoliko štednih knjižica u više različitih banaka “isparila” ušteđevina.

Ističe da štednja nije bila oročena i da nije imala puno novca. Kada je željela zatvoriti račune, shvatila je da novca nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U nekoliko banaka su mi rekli da je novac otišao za ovrhu. Istina je, dugovala sam 150 kuna telekomoperatoru, a ukupno mi je sa svih tih računa pokupljeno 300 kuna. Banka u kojoj imam tekući račun na koji primam plaću nije dopustila da se taj ovršni nalog naplati jer bih upala u nedozvoljeni minus, pa su mi onda sjeli na štedne knjižice", ispričala je Splićanka za Slobodnu Dalmaciju.

165.000 građana ima blokirane račune

Njenu sudbinu moglo bi proživjeti i 165.000 građana koliko ih u Hrvatskoj trenutno ima blokirane račune, jer Fina ovrhe provodi i čak po računima s oročenim novčanim sredstvima. U tom slučaju moraju ipak pričekati da oročenje istekne. No, Fina stavlja zabranu raspolaganja novcem s te štednje i blokadu računa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je ugovoreno da se kamate na tu štednju ne pripisuju na kraju oročenja, nego je ugovoreno periodično, kvartalno, polugodišnje ili godišnje, pripisivanje kamata, onda i kamate mogu potpasti pod ovrhu.

'Tek iduće godine stiže eksplozija problema'

Nela Kovačević, voditeljica splitskog Savjetovališta pri Savezu udruga za zaštitu potrošača, kaže da su kroz to savjetovalište prošli brojni ljudi zbog problema s dugovanjima i ovrhama te je uvjerena da na jesen i iduće godine slijedi eksplozija pravih problema s ovrhama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tek dolaze pravi problemi u ovom korporativnom kapitalizmu, u kojem su, prema iskustvima, glavni vjerovnici banke, telekom operatori, Hrvatski radio i televizija za pretplatu te javna poduzeća koja godinama nižu gubitke. Nekad se govorilo da su vjerovnici nezaštićeni, a sada se slobodno može reći da je ugrožena minimalna egzistencija golemog broja građana koji su prezaduženi", ističe Nela Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo