Do 7. kolovoza trajat će javna rasprava o novoj Uredbi o ambalaži čiji je nacrt objavilo Ministarstvo zaštite okoliša i prirode. Riječ je o dokumentu koji u tom sektoru najavljuje veliki val promjena. Tako je primjerice, okolišna administracija nakon deset godina izašla s prijedlogom smanjenja naknada za trgovinu i to s dosadašnjih 0,15 kuna na 0,10 kuna. Iznos je to koji će trgovci dobivati po komadu ambalaže, koja je obuhvaćena sustavom povratne naknade pod uvjetom da će se prihvat odrađivati ručno. U slučaju da, pak, prihvat ambalaže bude automatiziran, trgovci će dobivati 0,12 kuna po komadu.
Pitanje cijena
Uredbom se ukida i povratna naknada za mlijeko i mliječne proizvode u PET ambalaži, a za njeno zbrinjavanje proizvođači će plaćati 410 kuna po toni. Rasteretit će to proizvođače obveze plaćanja naknade u Fond, dok će, pak, na mlijeku trgovine izgubiti oko 10 milijuna kuna. Mnoge zanima postoji li opcija u trgovini da zadrže postojeće cjenike, što bi značilo da 50 lipa, koje se više ne vraćaju potrošaču, eventualno postane njihova dodatna zarada. Onaj tko je vraćao dosadašnju bocu, piše Poslovni dnevnik, nikakvu razliku neće osjetiti, dok će kod onih građana koji su stavljali boce u kontejnere, primjerice, kao pomoć socijalno ugroženima, doći do pojeftinjenja cijene.
U Konzumu tvrde da naknada za povratnu ambalažu neće biti zadržana u cijeni, a isto tvrde i u tvrtki Rewe Group Hrvatska u čijem sastavu posluje Billa. Povratna naknada, kažu ondje, smatra se kao prolazna stavka i kao takva, kada se ukine, neće biti iskazana na cijeni na polici, odnosno cijena na polici bit će umanjena za 0,50 kn. "Napominjemo, kako za sada još nemamo službene informacije od proizvođača o tome kakav će oni imati pristup prema ovoj promjeni", poručuju iz Bille.
Poslovni dnevnik/Danas.hr