Ivica Mudrinić, predsjednik Uprave HT-a i član Gospodarskog savjeta predsjednika Josipovića, te ujedno i član Izvršnog odbora Hrvatske udruge poslodavaca, kazao je u velikom intervjuu Globusu kako Vlada, odnosno premijerka Jadranka Kosor, nisu učinili za gospodarstvo onoliko koliko je bilo realno moguće. Zato, kaže Mudrinić, strahuje da će "hrvatsko gospodarstvo ući u EU kao siroče". Na pitanje kako onda vidi budućnost zemlje ako Vlada nastavi s ovakvom gospodarskom politikom, Mudrinić odgovara: "Životarit ćemo."
'Prijetnja je velika'
"Hrvatska je žilava, a, srećom, ima i neke dobro razvijene sektore, a ima i niz malih i srednjih poduzetnika koji gospodarstvo održavaju na životu. Ali, prijetnja je velika. Vlasnici kapitala u Hrvatskoj mogu već i danas, a sutra će još lakše, iseliti svoj kapital. Kapital može trpjeti 5 ili 10 posto lošije uvjete u Hrvatskoj nego drugdje, ali ne može trpjeti 25 posto lošije uvjete", objašnjava Mudrinić.
Ako Vlada nastavi ovim putem, kaže Mudrinić, postoji mogućnost da napusti Gospodarsko-socijalno vijeće. Naime, dolazak svjetske krize koincidirao je s trenutkom kad je zaduženost RH dosegla 100 posto BDP-a, što se, kaže Mudrinić, smatra maksimumom zaduženosti. Vlada sad treba povući sve poteze koji su nedostajali politici, što znači da prije svega mora provesti ozbiljne reforme javne uprave te strogo ograničiti javnu potrošnju.
'Trebamo novi odnos prema moralu'
"Politička cijena za takve poteze vrlo je visoka. A postoji li sposobnost za to, to neka ocijeni predsjednica Vlade... Jasno je da nitko neće pljeskati Vladi ako mu oduzme određena prava. Ali, razina prava nadmašila je kapacitete proračuna. Dakle, to se mora učiniti", poručuje Mudrinić.
Predsjednik Uprave HT-a smatra i da Hrvatskoj treba "nov odnos prema radu, prema obrazovanju, prema poštenju, moralu i etici, prema osobnoj i društvenoj odgovornosti, prema pravima na razlike". "To su osnovne vrijednosti koje su u prelasku iz socijalizma u slobodno tržište zanemarene", kaže Mudrinić, a mi smo "uglavnom izabrali najgore karakteristike iz jednog i drugog sustava".
Mudrinić se također osvrnuo i na najavljeno obavezno registriranje pre-paid korisnika iz sigurnosnih razloga. Kaže kako sad nije trenutak za takav potez, jer bi cijena registriranja svih pre-paid korisnika koštala nekoliko stotina milijuna kuna, što bi bio dodatni trošak za operatere u ovim okolnostima.
Prethodni članci:
arti-201003160359006 arti-201003150680006 arti-201003150022006 arti-201003080531006