ŽESTOKA SVAĐA O NAŠIM MIROVINAMA: /

'Zadiranje u drugi stup je oblik nacionalizacije'

Image
Foto: HRT

Čak 40% novca za isplatu mirovina nedostaje svake godine, ukupnog iznosa oko 15 milijardi. “To je novac koji država mora pronaći na tržištu da isplati mirovinu i on opterećuje javne financije.

9.3.2016.
23:56
HRT
VOYO logo

MIROVINSKI FONDOVI: “Na svaku uloženu kunu, mi vam zaradimo još dvije”

Image
MIROVINSKI FONDOVI: /

"Na svaku uloženu kunu, mi vam zaradimo još dvije"

Image
MIROVINSKI FONDOVI: /

"Na svaku uloženu kunu, mi vam zaradimo još dvije"

Opisao je mađarski sustav koji je reformiran s praktički ukinutim drugim stupom, ali za takvu reformu nama treba stabilan demografski rast koji bi učinio prvi stup održivim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Drugi stup je ostao gotovo jedino u Hrvatskoj”, rekao je. Lovrinovićtvrdi da HNB, ima načina da pomogne stabilizaciji državnog proračuna.

'Vratite li sve u prvi stup, ljudima šaljete poruku da će ovisiti o državi'

“Cijela ideja mirovinske reforme je da se deficit dugoročno smanji. Ne govorimo o ovoj ili idućoj godini, već u perspektivi za 15-20 godina kada ćemo imati neizbježno veći broj umirovljenika”, istaknuo jeVelimir Šonje. Osvrnuo se na Poljsku i Mađarsku koje su mijenjale mirovinske modele. “Kada sve vratite u prvi stup, šaljete ljudima poruku da će (kada umirovljenika bude još više) - svi ovisiti o državi kada uplate budu još i manje. Cilj reforme je da se to preokrene”, dodao je. Najave aktivnijeg sudjelovanja mirovinskih fondova u ulaganje na domaće tržišta Šonje smatra konceptualno dobrim i dodaje da takav potez ne bi bio opasan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Zadiranje u drugi stup je oblik nacionalizacije'

Mirando Mrsić podsjetio je da se dio umirovljenika umirovio po posebnim propisima (branitelji, policajci, saborski zastupnici…), a njihove se mirovine isplaćuju iz proračuna, iz prvog mirovinskog stupa, a ne iz doprinosa. “Govoreći o projekciji mirovinskog sustava, u konačnici će izdvajanje iz proračuna pasti s 10% na 5% što je cilj mirovine. A da mirovina ostane otprilike 60% plaće”, kazao je. Zadiranje u drugi stup Mrsić gleda kao na oblik nacionalizacije i kockanjem s budućnošću mladih koji tek ulaze u tržište rada.

“Za mirovine se u Hrvatskoj isplati 36,7 milijardi kuna”, utvrdio je točnu brojku Ivan Šuker i dodao da je ključni problem što bismo trebali imati oko 1,6 milijuna zaposlenih i da onda ne bismo vodili ovakve razgovore. “Ako netko smatra da policajci ili vojnici ne moraju imati beneficirani radni staž, neka to kaže”, osvrnuo se Šuker na prozivanja o mnogo različitih beneficija i prijevremenih umirovljavanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo