"Što se tiče planova za budućnost, dobio sam nekoliko konkretnih međunarodnih i domaćih poslovnih ponuda. Imam mogućnost da se o njima konkretno izjasnim do 6. kolovoza kada mi prestaje radni odnos u HNB-u i izabrat ću onaj posao na kojem vjerujem da mogu pružiti najviše, uz uvjete rada koji su međunarodno konkurentni", kazao je Rohatinski za Novi list, odgovorivši da je jedna opcija povratak u Agrokor, ali i da postoji opcija da radi za Goldman Sachs.
Kazao je i kako posao u Goldman Sachsu "nije posao u punom radnom vremenu", zbog čega je vjerojatniji njegov povratak u Agrokor.
"Ja sam s Agrokorom imao standardni menadžerski ugovor i ne sjećam se da u njemu stoji i mogućnost povratka, ali je od početka postojao jedan gentlemanski dogovor između gospodina Todorića i mene da se mogu vratiti u kompaniju ukoliko to želim", objasnio je Rohatinski odnos s bivšim šefom.
'Moja supruga nije učinila ništa što bi bilo nelegalno, nemoralno'
Komentirao je i prodaju tvrtke Romah koja je bila u vlasništvu njegove supruge koncernu Agrokor. "Riječ je bila o poslovnom odnosu između Agrokora i špediterske tvrtke moje supruge o obavljanju špediterskih poslova za potrebe Agrokora na dugoročnoj osnovi. Sukladno tom ugovoru Agrokor je isplatio određeni avans za buduće poslove od kojeg je tvrtka moje supruge kupila navedenu kuću. Taj avans je vraćan kroz poslove koje je špediterska firma obavljala za Agrokor i to je bio aranžman koji je trajao gotovo sedam godina. Može se reći da je taj avans bio usluga, no ona je vraćena kroz rad moje supruge.
U 2011. godini supruga se ozbiljno razboljela i više nije bila u mogućnosti da obavlja poslove u svojoj tvrtki. U tom trenutku je dogovoreno da Agrokor za svoje poslovne potrebe otkupi tvrtku, dio čije imovine je bila i navedena kuća, što je Agrokor i učinio, s time da je novcem kojeg je kao vlasnik špediterske tvrtke moja supruga dobila po osnovu prodaje, ona kao fizička osoba otkupila tu kuću od Agrokora. Transakcija je bila legalna, u okviru normalnog poslovnog odnosa, na tu transakciju je uredno plaćen porez, neto transfer sredstava u cijeloj transakciji je praktički bio nula. Mislim da moja supruga nije učinila ništa što bi bilo nelegalno, nemoralno, protivno uobičajenim poslovnim odnosima", objasnio je Rohatinski.
Što se stanja u zemlji tiče, bivši guverner je kazao i kako će se kreditni rejting Hrvatske ponovno propitivati već u rujnu. "Izuzetno je bitno da se održi na razini investicijskog jer bi se u suprotnom naši vjerovnici morali rješavati naših obveznica, budući da u portfelju ne smiju držati junk obveznice, što bi povećalo njihovu ponudu na tržištu, pale bi im cijene, a povećale se kamate. To bi uistinu onda bio crni scenarij i nadajmo se da do njega neće doći", kazao je.
Aranžman s MMF-om 'najgora opcija'
Rohatinski je rekao i da smatra da bi traženje aranžmana s MMF-om "bila najgora opcija jer može prije svega značiti jedan od dva vrlo nepovoljna scenarija".
"Prvi je da Hrvatska izgubi kreditni rejting i da se više ne može pod prihvatljivim uvjetima zaduživati u inozemstvu tako da bi krediti MMF-a praktički predstavljali jedinu opciju. To bi uostalom bila i bitno različita situacija od prijašnjih jer od 2000. Hrvatska, i kada je imala stand-by aranžman s MMF-om, nije koristila njegove kredite. Drugi scenarij mogao bi biti u slučaju da aktualna politika ne uspije ostvariti fiskalne ciljeve zbog snažnih otpora u zemlji, u kojem slučaju bi aranžman s MMF-om jednostavno bio alibi za znatnije smanjivanje proračunskih rashoda. Nadam se da se nijedan od ovih scenarija neće ostvariti u praksi", kazao je Rohatinski.
Kazao je i da vjeruje u opstanak eura, jer bi napuštanje zajedničke valute bio vrlo skup proces za sve članice eurozone.