Zbog skupog plina hrvatski pogoni sele u Srbiju

14.7.2010.
12:08
VOYO logo

Direktor i vlasnik 'Zagorke' Zvonko Jakuš je kazao za Novi list da su pripreme za selidbu završene već nakon 1. travnja, kad je plin poduzetništvu poskupio za novih 20 posto. Nakon trećeg srpanjskog poskupljenja od 15 posto, ističe Jakuš, ostanak u Hrvatskoj bio bi ravan samoubojstvu. Kazao je i kako o zatvaranju tvornice u Hrvatskoj radnici još nisu službeno obaviješteni, a prvo će biti zatvoren krapinski pogon u najmu, zatim i onaj u Bedekovčini. U Šabac u Srbiji preselit će tek dio stručne radne snage. arti-201004020671006"Mi smo od 1889. godine profitabilno poduzeće, a zbog uzastopnih poskupljenja plina za industriju, o kojem ovisimo, po prvi put počinjemo poslovati s gubitkom. Svako daljnje čekanje za nas bi bilo pogubno. Do sada nam je politika puno toga obećavala, no ništa nije realizirano. Svi su naši apeli – Hrvatskoj udruzi poslodavaca, Gospodarskoj komori, svima – ostali bez odgovora. Svuda sliježu ramenima, nitko ne reagira, kao da Vlada u Ini ima deset, a ne 44 posto udjela", objasnio je ogorčeni Jakuš.

"Ovdje se prede jedna vrlo perfidna priča – cilj je na industriji izvući ekstra profit i u potpunosti ju uništiti. A država će tek onda otkupiti plinski biznis, i plin prodavati samo kućanstvima, za 60 posto višu cijenu od one koju kućanstva plaćaju danas. Nigdje u Europi nije praksa da industrija, koja troši daleko više, više i plaća od kućanstava, kako bi se održao socijalni mir", nastavlja Jakuš. Ističe i kako se u industrijskim krugovima može čuti kako će ljudi, da bi opstali, sami osnivati poduzeća za trgovinu plina i kupovati ga vani, jer druge im nema. U 'Zagorki' su imali inicijativu, koju su poslali i Ministarstvu gospodarstva, da se zajedno s još dva manja poduzeća u Bedekovčini, kao veliki potrošači direktno 'prikopčaju' na transportni sustav plina jer zajedno troše oko sedam milijuna kubika plina godišnje. No za 500 metara cijevi do plinovoda, 'Plinacro' im je tražio pola milijuna eura! arti-200912160372006I Boris Garaj, direktor tvrtke Hartmann iz Koprivnice, koja 90 posto svoje proizvodnje papirnate i kartonske ambalaže izvozi, kaže da će ih skuplja cijena plina natjerati da potraže "odgovore koji će zadovoljiti naš interes".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovakvi postupci su toliko katastrofalno promašeni, da je bilo kakav pokušaj ispravljanja grešaka osuđen na propast, pa zato ni mi u industriji više ne možemo reagirati na poskupljenja. Već je ranijim poskupljenjima plina znatno pogoršana konkurentska pozicija našeg poduzeća, a najskuplji plin u regiji, pa čak i u Europi, sigurno neće poboljšati naše izglede za bolju budućnost. Poskupljenja su bila nenajavljena, dogodila su se u vrlo kratkom vremenu, pa nam nisu niti ostavljala mogućnost postupne prilagodbe ili traženja alternativnih rješenja – druge energije, nove lokacije i slično", kazao je Garaj.

Što će napraviti koprivničko poduzeće, inače dio velike danske grupacije, nije poznato, no jasno je kako velik dio hrvatske industrije zbog poskupljenja plina razmišlja o preseljenju pogona u jeftinije krajeve, gdje prema onima koji proizvode, izvoze i zapošljavaju, postoji nešto veći obzir, zaključuje Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201005180632006 arti-201005240225006 arti-201004150600006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo