Zbog straha od poreza rasprodaju imovinu

19.5.2012.
17:46
VOYO logo

Stanje na tržištu nekretnina, koje na kontinentu i dalje uglavnom stagnira dok cijene 'jadranskih' kvadrata s dolaskom ljepšeg vremena već tradicionalno bilježe tek blagi rast, sljedećih bi mjeseci, prema najavama agencija koje se bave nekretninama, moglo 'podrhtavati' umjetno stvorenim ozračjem.

Naime, nakon što su krenule priče o novom poreznom zakonu koji bi po džepu lupio i obične građane, od kojih su mnogi već i ovako dotaknuli egzistencijalno dno, mnogi su, u strahu od ovrhe ili gubitka nekretnine na koju će morati plaćati porez, tu imovinu odlučili prodati. Pa i onu koju su naslijedili po sili zakona, i koja se kroz paušale i razna davanja i tako navrat-nanos našla u njihovoj financijskoj konstrukciji koja je već odavno na klimavim temeljima, piše Vjesnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kap vode koja će preliti čašu

Takvima je najavljivani porez samo kap vode koja će preliti čašu, odnosno zadnji čavao u lijes njihove nekretnine. K tome, ako se zakon izglasa, porez na nekretninu, primjerice vikendicu, mogli bi plaćati i građani koji su godinama, ako ne i cijelog života za njezinu gradnju doslovno odvajali od ustiju. Skupljajući mjesecima ciglu po ciglu, crijep po crijep, nerijetko nemajući za fasadu, koja je jedna od najskupljih stavki, i dalje je neće imati, čak i da nekim čarobnim štapićem prikupe pokoju kunu. Jer, taj će novac otići na porez. A nekretnina na bubanj... Time će se roditelji lišiti mogućnosti da djeci u nasljeđe ostave svoje "utočište u prirodi".

Rušenje cijena nekretnina

Kako će zakonom 'motivirani' građani možda i sve češće stavljati nekretnine na prodaju, rušeći pritom cijenu, tako će, oni imućniji dobiti priliku vrlo povoljno kupiti nekretninu. No, i ti kupci čekaju, jer bi cijene mogle još pasti. Naime, kako se bliži 1. siječnja, kada bi se najavljivani zakon mogao dogoditi histerija među građanima mogla bi rasti, a cijene padati. Svakako neodoljiv je to mamac za kupce. Ipak, Boro Vujović iz agencije Opereta blago umiruje tvrdnjom kako je donošenje takvog zakona upitno, jer prvo treba riješiti pitanje zemljišnih knjiga, katastar, ali i iznaći rješenje na osnovu kojega će se procjenjivati nekretnina, a time i određivati porez. Primjerice, u Njemačkoj je taj porez i do dva posto (za nekretninu od 50.000 eura, godišnji bi porez iznosio 1.000 eura). No, u razmatranju je i opcija prema kojoj se nekretnine do 100.000 eura ne bi oporezivale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo