Zašto su tržišta tako živčana?

I oni koji su do jučer vjerovali obećanjima političara, koji su se zaklinjali na stabilnost, danas na burzama radije prodaju svoje dionice kako ne bi baš sve izgubili.

9.8.2011.
15:43
VOYO logo

Ni stručnjaci više ne znaju što će se dogoditi sada kada je pao kreditni rejting Sjedinjenih Država. Dok su se brojni ulagači, poput primjerice mirovinskih fondova, obavezali posjedovati vrijednosnice samo najboljeg kredibiliteta, Japanska nacionalna banka je objavila kako i dalje "vjeruje" u američko gospodarstvo te da će zadržati i obveznice Washingtona. Ali što će učiniti ostali?

Pali na testu u Grčkoj

Već su se čule procjene kako je dug Italije "prevelik" da bi ga se pokrilo, a da se i uspije naći oko 1,8 bilijuna eura, to bi svakako ugušilo gospodarski rast cijelog Starog kontinenta. Europska središnja banka je objavila kako će stati iza članica koje imaju problema, ali već na slučaju Grčke se pokazalo da to nije najbolje rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najave kako će ESB i najrazvijenije zemlje skupine G-7, ako ustreba, intervenirati na tržištu deviza i kod obveznica država poput Italije ili Španjolske, ima i svojevrsni ideološki problem. Neoliberalizam ne trpi intervencije, a mnoge države i dalje se nadaju da će se "tržište samo regulirati".

No intervencije na tržištu, s obzirom na iskustvo, uspjevaju jedino pod tri pretpostavke. To je slično kao kad se zakopava neka pukotina u tlu: treba biti spremno mnogo zemlje, dobra lopata i snažne ruke - i sigurnost da u toj pukotini negdje postoji dno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Već kod Grčke se pokazala potreba da se naknadno dogovaraju nova sredstva jer prva nisu bila dovoljna, umjesto "dobre lopate i snažnih ruku" je tu nesloga i beskonačni pregovori, a "solidnost tla" je bila i ostala upitna. Inače, državnim intervencijama se raduju samo špekulanti - jer će novac i dalje "curiti".

Čim vrijednosnica počne padati - prodaj!

Iako su kritike na preveliku moć agencija donekle opravdane, stavu Standard & Poor's vezanom uz SAD ne može se prigovoriti, jer je već u pregovorima između američkih demokrata i republikanaca o tamošnjem državnom dugu Washington pokazao kako mu je teško naći politički kompromis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon krize 2008. korjenito se promijenila struktura onih koji još posjeduju vrijednosnice. U Njemačkoj su privatni ulagači samo u posljednjem kvartalu te godine prodali dionica u vrijednosti od 33 milijarde eura. Njihov se ukupan broj u posljednjih deset godina smanjio za 37 posto na još samo 8,1 milijuna malih dioničara, piše Deutschewelle.

Banke i fondovi, pak, imaju zaposlenike koji se ne smiju pojaviti šefu pred očima ako ne prodaju vrijednosnice kojima vrijednost pada. Štoviše, neke novčarske kuće imaju samo računala koja donose takve odluke. To znači da je tržište postalo nemilosrdno prema vrijednosnicama kojima vrijednost pada - pa makar i privremeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da Obama i Berlusconi i provedu oštre mjere štednje i smanje izdatke, novca će biti manje u opticaju, a past će i potrošnja što je opet loše za posao na burzi. Stoga se opet dolazi do zaključka da dionice treba prodati dok je vrijeme.

Što pad rejtinga Sjedinjenih Država znači za Kinu?

A što niži kreditni rejting SAD-a znači za najvećeg zajmodavca Sjedinjenih Država, Kinu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina posjeduje američke obveznice u vrijednosti bilijun i 160 milijardi dolara i povrh toga najveće devizne rezerve na svijetu koje se procjenjuju na 3 bilijuna dolara. Stoga je hitno potrebno da Sjedinjene Države obuzdaju svoje "gigantske vojne izdatke" i "napuhane programe socijalne pomoći."

U tim oštrim riječima i stručnjaci na Zapadu prepoznaju i priličnu dozu straha Pekinga kojem je i njeno gospodarstvo - a po svemu sudeći i politička stabilnost, utemeljena na zapravo vrtoglavim stopama gospodarskog rasta koji iznosi i po 10 posto godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hendrik Leber iz investicijske kuće Acatis Investment je uvjeren kako je Kina još manje spremna suočiti se s krizom nego Zapad - i kako bi to pak moglo imati upravo nesagledive posljedice.

Vezani članci:

arti-201108090366006 arti-201108050216006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo