Zastitili gradane: Banke im trebaju vratiti novac!

Uobicajena je praksa da banke, kod davanja kredita, naplacuju 'obracunske troskove'.

14.5.2014.
14:02
VOYO logo

"Obracunski troskovi" za kredit uopce ne predstavljaju malen iznos: u njemackim bankama je to izmedu jednog i 3,5% zatrazenog iznosa, pise Deutsche Welle. U praksi to izgleda da, ako uzmete kredit od 1000 eura a "obracunski troskovi" su 1%, onda necete dobiti 1000, nego 990 eura - ali kamate cete placati na tisucu eura.

Naravno, kredit se obicno dize za "ozbiljne" stvari pa tako tu nije rijec o "sitnisu" kojeg banke ubiru. Kako su izracunali u zakladi za zastitu potrosaca Stiftung Warentest, u Njemackoj je prosjecan iznos kredita oko 20 tisuca eura, a samo od 2005. do 2013. godine je sklopljeno 64,4 milijuna kreditnih ugovora u ukupnoj vrijednosti od jednog bilijuna i 261,4 milijarde eura. Drugim rijecima, tu je rijec o milijardama koje su banke pokupile - i koje, po svemu sudeci, barem dijelom moraju vratiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, na njemackim sudovima ima vec na stotine tuzbi, medu kojima je i citav niz kolektivnih. Prema odluci najvise sudske instance ove zemlje, Saveznog suda u Karslruheu, objavljenoj u utorak 13. svibnja, zarade koje su banke ostvarile na ovom 'haracu' moraju se vratiti klijentima. Sud je svoju odluku utemeljio na dva slucaja, presudi Viseg pokrajinskog suda u Hammu protiv National Bank AG i Pokrajinskog suda u Bonnu protiv Postbank AG. Po tome, Vrhovni sud tumaci da banke ubiru "pristojbu" kao da klijentu nude neku posebnu uslugu, ali one to ne cine, nego je obrada zahtjeva za kredit nesto sto banke ionako rade i prema tome nemaju pravo za to uzimati novac. Zato su i te klauzule o "obracunskim troskovima" u ugovorima o kreditu nevazece i banke moraju vratiti novac kojeg su uzele.

Christoph Hermann, strucnjak za financije zaklade za zastitu potrosaca Stiftung Warentest, za njemacke medije je izjavio kako ova presuda, "konzervativno racunajuci, znaci da ce 7,5 milijuna gradana moci dobiti tu placenu pristojbu natrag". No, jos nije izvjesno koliko ce tocno gradana koji su svojedobno uzeli kredit za stan ili auto sad odjednom i dobiti taj povrat novca, jer nije jasno vremensko razdoblje i kad bi trebalo zastarjeti takvo potrazivanje. O tome ce Vrhovni sud jos donijeti dodatnu odluku kako bi konacno zaustavio "tsunami" tuzbi koji ga je pogodio. http://www.dw.de/banke-moraju-vratiti-novac-gra%C4%91anima/a-17633955

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo