Godine 2010. Hrvatska je zakonom zabranila vađenje šljunka i pijeska iz rijeka. "Jednostavno, nakon donošenja zakona o zabrani eksploatacije, bili smo prisiljeni otpustiti radnike, rasprodati brodove i ugasiti firmu i tu vrstu posla", žali se Vulin za Al Jazeeru.
No, unatoč zabrani u Hrvatskoj, na bosanskohercegovačkoj obali rijeke Save i Une, brodovi su nastavili vaditi pijesak i šljunak. Hrvatski brodari prebacili su svoja plovila na bosanskohercegovačku stranu, a sirovinu izvađenu iz zajedničkih rijeka uvoze u vlastitu zemlju. Jedan od tih uvoznika je Darko Movrić, koji ne pristaje prodati svoje brodove, nego ih je prebacio na bosanskohercegovačku stranu Une i Save.
"Zahvalan sam Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj što jednostavno radimo", kaže Movrić. Nakon što svojim brodovima izvadi šljunak i pijesak iz zajedničke rijeke, teret uvozi u Hrvatsku, što u konačnici poskupljuje kubni metar za 100 posto. No, hrvatska država, smatra Movrić, za tu štetu ne mari.
Iako je Hrvatska od svibnja ove godine izmijenila zakon i ponovno dopušta eksploataciju, i dalje nema provedbenih akata koji bi omogućili nastavak rada hrvatskim brodarima. Cijeli članak pročitajte http://balkans.aljazeera.com/vijesti/vadenje-sljunka-u-hrvatskoj-nemoguce. Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.
Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.
Pišite nam.