U veljači je u Hrvatskoj zabilježen rekordan pad cijena u posljednjih 16 godina. Riječ je o 1,4 posto u odnosu na cijene iz veljače prošle godine. Cijene su bile manje i u odnosu na siječanj i to za 0,3 posto, piše Slobodna Dalmacija koja nadalje navodi kako je deflacija, s povremenim prekidima, na snazi u Lijepoj našoj od veljače 2014. Za deflaciju je najzaslužnija cijena goriva koja je u odnosu na lanjsku veljaču pala za 7 posto, ali i cijena hrane je niža za 1,9 posto.
Tako je u veljači voće pojeftinilo za 1 posto, meso za 2,9 posto, mlijeko, sir i jaja za 2,7 posto te povrće za čak 9,1 posto. Istovremeno, porasla je cijena kruha za 0,2 posto, šećera skupljeg 0,5 posto, ribe koja je krešila 2,3 posto, ulja kojem su cijene skočile 5,6 posto...
Nama deflacija ne šteti
Analitičari Hrvatske gospodarske komore navode kako će na deflaciju utjecati pojeftinjneje plina za 15 do 20 posto, ali ne više i toliko cijena nafte koja se oporavlja.
Na pitanje utječe li dvogodišnja deflacija loše na Hrvatsku, glavni ekonomist Societe Generale Splitske banke Zdeslav Šantić odgovara negativno i ističe da je ona najopasnije za najrazvijenija gospodarstva. "Ako se taj pad cijena ugradi u očekivanja gospodarskih subjekata, onda možemo imati negativne posljedice, da građani u očekivanju nižih cijena odgađaju potrošnju, a tvrtke odgađaju investicije jer su suočene s padom prihoda i očekuju niže cijene kapitalne opreme. To vodi u jedan zatvoreni krug i pad gospodarske aktivnosti i niži nominalni BDP, što se odražava na pogoršanje svih pokazatelja, poput udjela deficita u BDP-u, javnog duga i inozemne zaduženosti", komentira Šantić koji za ovu godinu zbog oporavka cijene nafte i uz dosta skromnu domaću potražnju predviđa blagu inflaciju.
Ministar Lalovac: 'Pustimo građane da malo uživaju, toga dugo nije bilo'