Stav novog ministra gospodarstva Tomislava Panenića zasad nije moguće doznati, no neslužbeno se može čuti kako je voljan saslušati stručnjake i čuti njihove savjete oko tog pitanja.
Most se nije izjašnjavao o Ini i pregovorima s MOL-om, dok je ministar poduzetništva Darko Horvat ranije kazao kako se ništa neće dobiti arbitražom. Smatra da se konstruktivnim dogovorom treba pristupiti razrješavanju nastale situacije. Kazao je i kako treba smanjiti utjecaj politike tako da ona nema utjecaja na donošenje i provođenje poslovnih odluka operativne razine.
U MOL-u su, može se čuti od upućenih, jedva dočekali povratak HDZ-a na vlast, jer će s njima, nadaju se, lakše moći pregovarati nego s dosadašnjom Vladom. Hoće li biti lako i s Mostovim ministrom Panenićem, tek će se vidjeti.
Upravi istječe mandat
Šesteročlanoj upravi Ine mandat istječe na kraju ožujka, a kada se ponovno biralo nakon isteka mandara u travnju prošle godine mađarska strana je u Nadzornom odboru preglasala hrvatsku te je mandat produljen samo na godinu dana.
Već su tada u MOL-u računali na HDZ-ovu pobjedu na izborima i lakši nastavak pregovora s novom Vladom. Istovremeno, Hrvatska vodi postupak protiv MOL-a na arbitražnom sudu u Ženevi, kojim želi poništiti ugovor Sanaderove Vlade i MOL-a iz 2009. godine. Konačna odluka tog suda očekuje se u drugoj polovini ove godine, dok će drugi arbitražni postupak, kojim MOL u Washingtonu tuži Hrvatsku zbog nepoštovanja ugovora iz 2009., potrajati duljem, piše Novi list.
Ono o čemu bi nova koalicijska Vlada prvo mogla razgovarati s MOL-om jest MOL-ova namjera da u Ini i službeno stekne većinski paket dionica. Tu je nakanu nedavno objavio prvi čovjek MOL-a Zsolt Hernadi, pri čemu će MOL, dogovori li kupnju navodno dodatnih 19 posto državnih dionica u Ini, u ovom trenutku, zbog niskih cijena nafte na tržištu, proći vrlo jeftino, a Hrvatska biti na gubitku.