"To bi Vladu, u konačnici, moglo koštati i tužbi, kao Račanovu vladu. Poruka je jasna – nitko nije iznad zakona, osim Vlade. Ovo što pokušava, očito silom, napraviti izmjenama u Zakonu o radu, moglo bi potpuno suzbiti kolektivno pregovaranje, pogotovo u privatnom sektoru, i to ondje gdje su prava radnika najugroženija – u manjim radnim sredinama", komentirao nam je Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata izmjene ZOR-a, koje se navodno kuhaju u Banskim dvorima bez suglasnosti odmilja nazvanih "socijalnih partnera".
arti-201005100037006Kako je procurilo u javnost, Vlada namjerava izmijeniti odredbe ZOR-a koje govore o vremenu sklapanja kolektivnog ugovora, načinu otkazivanja kolektivnog ugovora, odnosno produženoj primjeni pravila sadržanih u kolektivnom ugovoru, i to bez pregovora sa sindikatima.
Sever i predstavnici još nekoliko sindikata od premijerke Jadranke Kosor već mjesec i pol dana očekuju odgovor na pitanje planira li Vlada suspendirati neke od važnih stavki ZOR-a na svoju ruku, ali odgovora nema.
Što je s poglavljem 19. pregovora?
"Imaju većinu, a ni oporba neće tu previše galamiti jer se nada da će i sama uskoro postati poslodavcem državnih i javnih službi, a suzbijanje radničkih prava je i preporuka Međunarodnog monetarnog fonda. Sve upućuje na to da klizimo u liberalni kapitalizam jer ključni akteri koji upravljaju radnim pravom pušu u iste diple. Ako se provede ovakva izmjena ZOR-a, Vlada će stvoriti uvjere potpune nesigurnosti nakon isteka kolektivnih ugovora. Sve će se vraćati na početak", objašnjava Sever.
Osim posljedica na radništvo, izmjene ZOR-a bi mogle dovesti i do potpune solidarnosti sindikata, tužbe sindikata protiv države, ali i ugroziti poglavlje 19. pregovora s Europskom unijom, upozorava Sever.
"U uvjetima u kojima se ponovo čačka po poglavlju 19. Socijalna politika i zapošljavanje, mogao bi im netko postaviti pitanja vezano za ona koja su trenutno zatvorena", kaže Sever, dodajući kako bi se Vlada tu mogla naći u "neobranom grožđu".
Prethodni članak:
arti-201003250078006