Vlada, naime, planira povećati iznos minimalca s današnjih 2.814 kuna bruto. Ipak, prije toga valja obaviti međuministarske konzultacije, odnosno konzultacije s ministarstvom financija, gospodarstva i poduzetništva.
Neslužbeno se može čuti kako je plan da se zadrži udio minimalne plaće u prosječnoj plaći, što znači da bi bruto iznos minimalne plaće rastao za nepunih 230 kuna, saznaje Novi list. Prema zakonu o minimalnoj plaći, njen udio u prosječnoj plaći na razini države je 39 posto. Kako je prosječna plaća u državi lani iznosila 7.796 kuna, to znači da bi minimalna plaća trebala porasti na 3.040,44 kune i taj bi se iznos minimalca trebao primjenjivati od lipnja ove godine do kraja svibnja 2013. godine.
Bogatiji za 157 kuna mjesečno
Radnik koji danas na ruke primi 2.244,32 kune minimalne plaće (pod uvjetom da je samac i plaća prosječni iznos prireza) ubuduće bi tako u neto iznosu primao 157 kuna više.
Prema podacima sindikata, na minimalnu plaću prijavljeno je oko 115 tisuća zaposlenih u zemlji, ali će povećanje plaće osjetiti veći broj radnika. Naime, mnogim se radnicima čije su plaće ugovorene kolektivnim ugovorima plaća računa na osnovi minimalca pomnoženog s koeficijentom složenosti radnog mjesta, pa još dodatnih stotinjak tisuća zaposlenih može računati na lagani rast plaće. Također, zaposleni u tekstilnoj, drvoprerađivačkoj i kožarsko-obućarskoj industriji koji su od 2008. godine primali sniženi minimalac (njih 40 tisuća), trebali bi početi primati 'normalni' iznos minimalca.