Vlada će se morati dodatno zadužiti

Bonitetna kuća Dun & Bradstreet predviđa da izravne strane investicije neće unijeti dovoljno kapitala te da će se Vlada morati dodatno zadužiti.

6.4.2010.
14:56
VOYO logo

Bonitetna kuća Dun & Bradstreet dodjeljuje Hrvatskoj i dalje rejting DB3d, što je svrstava u zemlje s blagim rizikom poslovanja, navodi se u izdanju Dun & Bradstreetove mjesečne publikacije International Risk and Payment Review.

Prema D&Bjevim podacima, 23,5% plaćanja hrvatskih poduzeća stranim poduzećima kasnilo je više od 30 dana od ugovorenih rokova. 65% plaćanja izvršeno je u dogovorenom roku, dok je 8.9% plaćeno sa 60 ili više dana zakašnjenja od ugovorenog roka. 2,2% plaćanja kasni više od 120 dana. D&B i dalje preporuča stranim investitorima da poslovanje s hrvatskim poduzećima osiguraju akreditivom. Zbog kreditne krize i smanjenja profitabilnosti poduzeća, plaćanje stranim partnerima i dalje ostaje izazov za hrvatska poduzeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

D&B i dalje preporučuje stranim investitorima da poslovanje s hrvatskim poduzećima osiguraju akreditivom. Zbog kreditne krize i smanjenja profitabilnosti poduzeća plaćanje stranim partnerima i dalje ostaje izazov za hrvatska poduzeća.

Zaduživanje u iduće dvije godine

D&B procjenjuje da je eksterni rizik Hrvatske relativno visok zbog kroničnog fiskalnog deficita i deficita platne bilance koji moraju biti financirani iz godine u godinu, što povećava vanjsku zaduženost. Smatra da je vanjski dug u 2009. iznosio 60 milijuna američkih dolara, a u iduće dvije D&B očekuje njegovo povećanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bonitetna kuća predviđa da izravne strane investicije neće unijeti dovoljno kapitala u državu te će se Vlada morati dodatno zadužiti. Ako se dogodi da stanje na svjetskom tržištu bude kao što je bilo krajem 2008. godine, Hrvatska će tada biti primorana tražiti MMF-ovu pomoć.

Pozitivnim D&B ocjenjuje rizik konvertibilnosti koji ostaje i dalje nizak zbog intervencija HNB-a koji održava stabilnost kune u odnosu na euro.

Pomoć MFF-a znači dotok svježeg kapitala, ali i strožu fiskalnu konsolidacija koja će produljiti ekonomski pad.

Rejting se promjenio u šest država: Nizozemskoj, Čileu, Grčkoj, Islandu, Argentini i Guatemali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U regiji i dalje najviši rejting ima Slovenija (DB2c), a slijede ju Mađarska (DB3d), Albania (DB4a), Makedonija (DB4b), Srbija (DB4d) i BIH (DB6a).

Prethodni članci:

arti-201004010457006 arti-201003040594006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo