Izravno iz radnog odnosa na Zavod za zapošljavanje prošle je godine došlo 189.137 radnika, pa se slobodno može reći da je dnevno bez posla ostajalo 518 radnika. Ako ne računamo vikende i blagdane, lista je i duža.
Od onih koji su prošle godine ušli u "program- s posla na burzu", čak 72.265 njih bez posla ostalo zbog prestanka rada poslodavca ili otkaza, odnosno proglašeni su tehnološkim viškom. U odnosu na prethodnu 2008. i taj se broj radnika i više nego udvostručio.
Značajno, ali ipak nešto sporije, rastao je broj radnika kojima je istekao ugovor sklopljen na određeno vrijeme. Takvi ugovori postali su dominantni u zapošljavanju. Stoga ni malo ne začuđuje što je skupina radnika zaposlenih na određeno vrijeme vodeća među onima koji su u nezaposlenost stigli izravno iz radnog odnosa. Tim principom na burzu ih je stiglo čak 98.343, dok je godinu dana ranije u toj kategoriji nezaposlenih bilo 77.360 osoba.
Bolja situacija se ne očekuje ni u 2010. Prema riječima analitičara, nezaposlenost bi mogla i brže rasti. U siječnju i veljači posebice, no u ožujku bi se trendovi trebali popraviti i "držati vodu" do kraja ljetne sezone. No hoće li ljetna sezona biti obećavajuća ili barem onakva kakva je bila prošla, tek će se vidjeti.
Ukupan broj nezaposlenih i prije svega novo prijavljenih radnika na burzu u nesrazmjeru je s programima poticanja zapošljavanja, piše Novi list.
Iako država nije odustala od poticajnih mjera, lani su sredstva značajno smanjena. Za sedam mjera sufinanciranja i financiranja zapošljavanja i obrazovanja nezaposlenih osoba u proračunu je bilo predviđeno više od 93,1 milijun kuna, no sav novac nije isplaćen. Posao je zahvaljujući poticajnim mjerama, našlo 6296 ljudi, dok je plan bio nešto viši – zaposliti 6648 osoba. Tako kad se poveže broj nezaposlenih koji su lani zahvaljujući potporama našli posao broj onih koji su na burzu stigli izravno iz radnog odnosa, ispada kako je svaki 30-ti novonezaposleni konkurirao za poticajne mjere, piše Novi list.
U ovoj godini, država se malo više isprsila pa je za programe poticanja izdvojila više od 120,3 milijuna kuna. Time bi, prema Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, bilo obuhvaćeno 7892 nezaposlenih, odnosno 25 posto više osoba nego prošle godine.