Na konferenciji za medije Miloš je ustvrdio kako Hrvatska ima jedan od najlošijih modela kontroliranja vina prilikom puštanja na tržište. On je doveo u pitanje metode rada Zavoda, prije svega organoleptičku (osjetilno) analizu vina, na temelju koje je nedavno zabranjen izlazak na tržište njegova Stagnum Roséa 2011.
Pelješki vinar ističe da u komisiji koja kategorizira vina sjede enolozi koji degradiraju hrvatska vina, onemogućavaju pristup tržištu te ograničavaju proizvođača u njegovoj kreativnoj slobodi.
"Organoleptičko ocjenjivanje subjektivna je i zastarjela metoda koju ne provodi nijedna vinski orijentirana država. Riječ je o subjektivnom dojmu kušača Zavoda na temelju koje su diskvalificirali moje vino, iako je ono prošlo tehničku analizu! Zavod se stavlja u poziciju da vinarima diktira kakva vina trebaju proizvoditi te kako će ona biti klasificirana, čime se u potpunosti ograničava sloboda vinara da proizvede vino kakvo želi ", rekao je Miloš.
Stagnum Roseu 2011. Zavod je zabranio izlazak na tržište s naznakom da je u vinu naglašen neugodni, oštri miris etil acetata i izražene hlapljive kiselost.
Vino se neće naći na tržištu iako je tehnička analiza pokazala kako je ono u potpunosti ispravno. Miloš je dodao kako istodobno nema nikakvog problema s plasiranjem svojih vina na međunarodna tržišta - poput SAD-a i Kanade, nema nikakvih problema.
"Ovakav sustav nema opravdanja postojati, osim ako se njime, kroz institucije države, ne želi negativno utjecati ili kontrolirati proizvodnju vina u Hrvatskoj. To znači da sustav nekome pogoduje. A jasno je da to nisu obiteljski mali vinari ", istaknuo je Miloš, dodavši kako niz njegovih kolega ima isti problem, ali ne želi otvarati sukobe s institucijama.
Miloš je na konferenciji za medije novinarima predstavio "sporni " Stagnum Rosé 2011., kao i tehničku i organoleptičku dokumentaciju Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo.
U rješenju Zavoda navodi se kako je Rose, prema važećem zakonu o proizvodnji vina i kemijskoj analizi, zadovoljava kategoriju vrhunskog vina, no u istom se dokumentu to vino osporava na osnovu organoleptičkog ocjenjivanja kao neupotrebljivo.
Ovo nije prvi put da se Miloš spori sa Zavodom za vinogradarstvo i vinarstvo. Spor po istom pitanju – organoleptičkom ocjenjivanju – započeo je 2006. u slučaju Miloševa vodećeg vina, Stagnuma, te se u narednim godinama događao prilikom svakog puštanja vina u promet.
Vinarija Miloš je za svoja vina primila niz međunarodnih nagrada. Među njima, i utjecajnih medija poput magazina Decanter i Falstaff i natjecanja International Wine Challenge (IWC).