Iz Bisonodea su pojasnili da se isplate iz državnog proračuna odnose na isplate za isporučene robe i usluge, subvencije, poticaje, pomoći, penale i eventualno izgubljene sporove.
Novac koji su dobili iz državnog proračuna većini ovih tvrtki predstavlja manje od 1 posto njihovih ukupnih prihoda, no gotovo tri posto tvrtki od države je dobilo više novca no što na godišnjoj razini iznose njihovi ukupni prihodi iz ostalih izvora. Točnije, 286 poduzeća je zabilježilo veće uplate iz državnog proračuna u odnosu na ostvarene prihode, piše Dnevnik.hr.
Bina-Istri 31 milijun kuna po zaposleniku
Zanimljivo je da je u 2015. tvrtka Bina-Istra dobila prosječno čak 31 milijun kuna po zaposleniku, a slijedi je Autocesta Zagreb-Macelj s 19,3 milijuna kuna po zaposleniku, Varteks s 6,5 milijuna te Agencija ALAN s 5,6 milijuna kuna po zaposleniku.
Iz Bina-Istra objasnili su da tvrtka ima 230 djelatnika, a ne 9, koliko ih je uzela u obzir analiza, a novac uplaćen iz državnog proračuna uglavnom služi za sufinanciranje servisiranja duga korištenog za građenje u projektu Istarskog ipsilona.
Proizvodnja ipak nije prioritet?
Što se raspodjele novca po sektorima djelatnosti tiče, najveći udio išao je prema građevinskom sektoru, zatim prijevozničkom sektoru koju su dobili 28,03 odnosno 23,31 posto sredstava, a daleko iza njih su proizvođački sektor s 13,39 posto i trgovina sa 6,94 posto.
Što se tiče poslovanja tvrtki koje dobivaju novac iz državnog proračuna, podaci jasno pokazuju kako takve tvrtke imaju manje negativnih događaja od prosjeka ostalih gospodarskih subjekata. Točnije, imali su dvostruko manje blokada žiro računa i ulazaka u predtečaj te višestruko manje slučajeva stečaja, neisplate plaća, i poreznog duga.
Zanimljiv je i podatak da su banke u razdoblju od 2013.-2015. godine primile ukupno 134,9 milijardi kuna iz državnog proračuna, što je više od jednogodišnjeg proračuna RH. Stručnjaci tvrde da se tu većinom radi o subvencijama kamatnih stopa. Prema isplatama vodeća banka je bila HPB, iza nje Zagrebačka banka, pa PBZ, Erste banka te OTP.