No, s otvorenjem prvog hostela, počelo se uređivati sve više soba i apartmana koji se nude po povoljnoj cijeni, a to se odrazilo i na rezultate: broj noćenja u samom gradu naglo je porastao, prošle je godine zabilježeno povećanje od čak 28 posto.
Kako bi turistima pružili što kvalitetniji uslugi, ti su se privatni iznajmljivači odlučili udružiti, pa su nedavno osnovali udruga "Raspršeni hotel". Šibenik je tako, prvi u Hrvatskoj, dobio difuzni hotel u staroj gradskoj jezgri, javlja HRT.
Od 100 do 150 novih kreveta godišnje
U 'raspršenom hotelu' je smještaj organiziran u različitim nepovezanim objektima, koji imaju zajedničku recepciju u gradskom prostoru, dok se usluge prehrane nude u konobama i restoranima. To i jest temeljni cilj udruge - osim privatnih iznajmljivača, okupiti i sve ostale koji posluju u staroj gradskoj jezgri.
Dino Karađole, direktor Ureda TZ Šibenik, kaže da se turisti sad u gradu zadržavaju u prosjeku tri dana, dok je prije par godina prosjek bio jedan i pol dan. Godišnje broj kreveta u privatnom smještaju raste od 100 do 150. Ipak, jačeg turističkog razvoja nema bez novih hotela: grad je najavio da bi sljedeće sezone mogao dobiti prvi manji obiteljski hotel, a za dvije godine bi turska "Dogus grupa" trebala ostvariti svoju dugo najavljivanu investiciju - izgradnju hotelskog kompleksa na Kulinama.