VEĆ JE URODILA PLODOM: / Nijemci pokrenuli inicijativu "kupujmo balkansko"

Image
Foto: Thinkstock / ilustracija

Iako je Balkan proteklih tjedana spominjan uglavnom u kontekstu problema s valom izbjeglica, vlada u Berlinu iza kulisa ulaže napore u gospodarski oporavak regije.

3.11.2015.
19:32
Thinkstock / ilustracija
VOYO logo

"Otkrili smo potpuno nove mogućnosti za razvoj naših poslova." Tako glasi samo jedna od reakcija brojnih njemačkih gospodarstvenika koji sudjeluju u programu "Einkaufsinitiative Balkan" (Inicijativa za nabavu robe s Balkana). Inicijativa je pokrenuta kao rezultat prošlogodišnje Konferencije o Zapadnom Balkanu u Berlinu , a njezini inicijatori su njemačko udruženje logističara i firmi za nabavku BME, Njemačka gospodarska i trgovačka komora DIHK te vlada u Berlinu, piše Deutsche Welle.

100 izabranih tvrtki

Cilj inicijative je da se direktno spoje proizvođači iz regije Zapadnog Balkana s potencijalnim kupcima, odnosno poduzećima iz Njemačke. Proteklog lipnja je tako u Münchenu održana i posebna konferencija (naslovna fotografija) na kojoj je BME organizirao više od 400 direktnih razgovora "u četiri oka" između potencijalnih partnera. Na odvojenim sastancima se skoro 100 izabranih tvrtki s područja Zapadnog Balkana predstavilo ispred 22 potencijalna partnera iz Njemačke. U proteklih nekoliko mjeseci su te firme iz BiH, Srbije i Hrvatske dobile 170 konkretnih upita njemačkih kupaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nakon izvjesnog perioda i analize možemo reći da je inicijativa veliki uspjeh", kaže Olaf Holzgrefe iz udruženja BME koji naglašava da su već sklopljeni poslovi u iznosu od više stotina tisuća eura.

BiH sve iznenadila

"Tvrtke s Balkana koje su se pojavile na konferenciji bile su odlično pripremljene, neki njihovi predstavnici su govorili njemački i naši gospodarstvenici su bili ugodno iznenađeni. Posebno dobar dojam su ostavili predstavnici iz jedne države na koju nitko ozbiljno nije računao – riječ je o BiH. Ova država ima veći potencijal nego što je tiko očekivao."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Holzgrefe ističe da potencijal postoji u segmentima gdje je potrebno odraditi neku tehničku obradu materijala, prvenstveno u metaloprerađivačkoj industriji. Autoindustrija Njemačke je, naravno, veliki potencijalni kupac, ali u ovom trenutku postoje realniji ciljevi: "Šansa je suradnja sa srednje velikim njemačkim firmama, u investicijama u razvoj novih segmenata proizvodnje, u ulaganju u kvalifikacije vlastite radne snage i u ovladavanju određenim proizvodnim procesima."

Nema "može i ovo proć`"

Najvažnija stvar je da proizvođači iz regije izgrade povjerenje kupaca u Njemačkoj. Mora se ispoštovati traženi kvalitet, traženi procesi i traženi rokovi. Bez povjerenja nema posla, naglašava Muamer Babajić, vlasnik tvrtke Masterwerk iz Münchena. Ona se bavi konstrukcijom i izradom dijelova za automobilsku i strojarsku industriju kao i robotikom. Babajić je nakon konferencije u Münchenu već sklopio poslove s firmama iz Srbije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moramo biti pouzdani. To što se dogovori mora biti ispoštovano. U slučaju nekih problema, onda to treba i komunicirati, priznati, jer Nijemci i to poštuju. To je mnogo bolje nego ono naše "hajde, ba, može i ovo proć'. To naše 'može, ba, proć' nas nekad jako puno košta."

Otvorena vrata u Srbiji

On dodaje da bi i država mogla učiniti mnogo više time što bi smanjila birokraciju i subvencionirala izvoz kako bi se potaklo gospodarstvo. Kao primjer poslovnosti navodi Srbiju gdje je svuda naišao na otvorena vrata kada je s tamošnjim tvrtkama ostvarivao suradnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U organizaciji BME imaju namjeru nastaviti s povezivanjem gospodarstvenika iz Njemačke i sa Zapadnog Balkana. Novi direktni susreti i nastavak spomenute inicijative su već planirani za studeni u Berlinu kao i za 2016. godinu, piše Deutsche Welle.

Image
MALO POMALO: /

Industrijska proizvodnja u Hrvatskoj raste već pet mjeseci zaredom

Image
MALO POMALO: /

Industrijska proizvodnja u Hrvatskoj raste već pet mjeseci zaredom

Hrvatska se tako lako odrekla milijuna, proizvodnja seli u Srbiju?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Hrvatska se tako lako odrekla milijuna, proizvodnja seli u Srbiju?

Deutsche Welle/Danas.hr

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo